برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثرات درماني و عوارض دارويي والپروات سديم و پروپرانولول در پيشگيري از سردردهاي ميگرني كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

سردرد ميگرني يكي از علل سردردهاي عود كننده كودكان است. پيشگيري از حملات سردرد كيفيت زندگي را در كودكان مبتلا بهبود مي بخشد. اين مطالعه با هدف مقايسه اثرات درماني و عوارض دارويي والپروات سديم و پروپرانولول در پيشگيري از سردردهاي ميگرني طراحي و انجام گرديد.
اين مطالعه يك بررسي كارآزمايي باليني كنترل شده تصادفي بود كه بر روي 52 كودك 15-7 ساله مبتلا به ميگرن مراجعه كننده به درمانگاه اعصاب بيمارستان سينا و اكباتان همدان انجام شد. تمام كودكاني كه معيارهاي تشخيصي سردرد ميگرني را دارا بودند و حداقل 6 ماه از ابتلا آنها به ميگرن گذشته بود وارد مطالعه شدند. كساني كه قبل از مطالعه داروهاي والپروات سديم و پروپرانولول را مصرف کرده بودند از مطالعه حذف شدند. روش نمونه گيري Convenience Sampling بود و جمعيت مورد مطالعه بطور تصادفي به دو گروه 26 نفريA  (گروه پروپرانولول) و B )گروه والپروات سديم) تقسيم شدند. هر دو گروه به مدت 8 هفته به ترتيب تحت درمان با پروپرانولول و والپروات سديم قرار گرفتند. چهار هفته بعد از درمان پاسخ درماني ارزيابي شد.
38.5% نمونه ها پسر و 5/61% دختر بودند. قبل از درمان ميانگين تعداد حملات در گروه درمان با پروپرانولول 61/5 و در گروه درمان با والپروات سديم 73/8 بار در ماه بدست آمد. بعد از درمان تعداد حملات در 21 مورد (8/80%) در گروه درمان با پروپرانولول و 19 مورد (1/73%) در گروه درمان با والپروات سديم كاهش يافت . شدت درد در گروه پروپرانولول 18 مورد (2/69%) و در گروه والپروات سديم در 15 مورد (57.7%) كاهش يافت. سر گيجه در گروه پروپرانولول در 3 نفر و در گروه والپروات سديم در 2 نفر بروز كرد. در گروه والپروات سديم اختلال تستهاي كبدي در 5/11% بيماران بروز كرد. 2 نفر افراد در گروه والپروات سديم CBC غير طبيعي داشتند.
والپروات سديم و پروپرانولول در پيشگيري از حملات حاد ميگرن در كودكان اثر و عوارض يكسان دارند و مي توان در شرايطي كه هريك از آنها منع مصرف دارد از ديگري استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تقدیری، م.، و رضوی، ز. (1383). مقایسه اثرات درمانی و عوارض دارویی والپروات سدیم و پروپرانولول در پیشگیری از سردردهای میگرنی کودکان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 11(2 (مسلسل 32)), 38-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6080Vancouver : کپی

تقدیری محمدمهدی، رضوی زهرا. مقایسه اثرات درمانی و عوارض دارویی والپروات سدیم و پروپرانولول در پیشگیری از سردردهای میگرنی کودکان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1383 [cited 2021September19];11(2 (مسلسل 32)):38-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6080IEEE : کپی

تقدیری، م.، رضوی، ز.، 1383. مقایسه اثرات درمانی و عوارض دارویی والپروات سدیم و پروپرانولول در پیشگیری از سردردهای میگرنی کودکان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 11(2 (مسلسل 32)), pp.38-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6080. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی