برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  17 , شماره  2 ; از صفحه 24 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي نزديك بيني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مجموعه اطلاعات موجود بيانگر آن است که شيوع و شدت نزديک بيني در طول زمان در سطح بسياري از کشورهاي جهان در حال افزايش است و در مناطقي از جهان خصوصا در شرق آ سيا، نزديک بيني طي يک دو دهه آينده يک مشکل بهداشتي جدي خواهد بود و اثرات باليني، اقتصادي و اجتماعي بارزي خواهد داشت.
از طرف ديگر علاوه بر مطالعات مختلفي که بيانگر نقش وارثت و ژنتيک در بروز نزديک بيني است. رابطه بين نزديک بيني و متغيرهاي متعددي همانند انجام کار نزديک، بهره هوشي، تحصيلات، قد، شغل، تغذيه، جنس، سن و غيره در مطالعات مختلف مشاهده شده است که به نوبه خود بر نقش عوامل محيطي در بروز نزديک بيني تاکيد مي کند. همچنين درمان راحت نزديک بيني توسط عينک و لنز منجر به توجه کمتر به اين بيماري از نگاه بهداشت عمومي شده است. اين مطلب را نيز بايد اضافه نمود که هنوز روش موثري براي پيشگيري يا جلوگيري از پيشرفت نزديک بيني وجود ندارد .
هر چند با گسترش روز افزون روش هاي جراحي شامل روش هاي تغيير انحناي قرنيه و يا لنزهاي داخل چشمي گام هاي موثري جهت درمان آن برداشته شده است. مجموعه مطلب گفته شده نشان دهنده آن است که به اپيدميولوژي نزديک بيني طي ساليان اخير توجه بيشتري شده است و تحقيقات متنوعي در مورد اين بيماري و جنبه هاي گوناگون آن در جريان است. اين مقاله مروري ضمن بررسي مطالعات انجام شده در زمينه نزدييک بيني، توزيع آن را در سطح جهان گزارش نموده و بر روي اطلاعات مربوط به اتيولوژي، کنترل و پيشگيري بيماري بحث مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتوحی، ا.، و هاشمی، ح. (1383). اپیدمیولوژی نزدیک بینی. مجله چشم پزشکی ایران, 17(2), 24-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6063Vancouver : کپی

فتوحی اکبر، هاشمی حسن. اپیدمیولوژی نزدیک بینی. مجله چشم پزشکی ایران. 1383 [cited 2021September18];17(2):24-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6063IEEE : کپی

فتوحی، ا.، هاشمی، ح.، 1383. اپیدمیولوژی نزدیک بینی. مجله چشم پزشکی ایران, [online] 17(2), pp.24-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6063. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 153 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی