برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه مورد ـ شاهدي عوامل موثر بر ميگرن و سردرد تنشي در دانش آموزان دبستاني شهر شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 

سردرد يك مشكل شايع در دوران كودكي است. اكثر مطالعات انجام گرفته در خصوص سردرد از جنبه هاي توصيفي برخوردار بوده و به بررسي شيوع انواع مختلف سردرد پرداخته اند. به همين دليل و به منظور تعيين نقش عوامل موثر بر ميگرن و سردرد تنشي در دانش آموزان دبستاني مطالعه‌ حاضر بصورت مورد ـ شاهدي انجام شده است.
در پژوهش حاضر ابتدا 2226 دانش آموز دبستاني (13ـ6 سال) از بين چهار ناحيه آموزش و پرورش شيراز به روش نمونه گيري چند مرحله اي تصادفي انتخاب و مورد بررسي قرار گرفتند. ابتدا دانش آموزان بر اساس معيارهاي انجمن بين المللي سردرد غربال شده و سپس افراد مشكوك توسط پزشك متخصص تحت معاينه باليني قرار گرفتند. در اين مرحله 38 دانش آموز مبتلا به ميگرن (7/1 درصد) و 122 دانش آموز (5/5 درصد) مبتلا به سردرد تنشي تشخيص داده شدند. در اين مطالعه هر مورد مبتلا به ميگرن با 3 شاهد و هر مورد مبتلا به سردرد تنشي با 2 شاهد از نظر مدرسه، سن و جنس جور شده و مورد بررسي قرار گرفتند. با توجه به نحوه جورسازي، مدل رگرسيوني لجستيك شرطي مورد استفاده قرار گرفت.
نتايج اين پژوهش نشان مي دهد كه سابقه مثبت خانوادگي و الگوي خواب غيرطبيعي بعنوان مهمترين عوامل خطر براي مبتلايان به ميگرن و سردرد تنشي مي باشند. بطوريكه سابقه خانوادگي مثبت شانس ابتلا به ميگرن و سردرد تنشي را به ترتيب 4/8 (95%CI: 2.8-25.4) و 9/2 (95%CI: 1.7-4.9) برابر افزايش مي دهند. علاوه بر آن الگوي خواب غير طبيعي شانس ابتلا به ميگرن و سردرد تنشي را به ترتيب برابر با 6/5 (95%CI: 1.3-20.8) و (95%CI: 2.2-8.4) 4.4 افزايش مي دهند. همچنين نسبت شانس ابتلا به ميگرن و سردرد تنشي براي بيماريهاي آتوپيك (آسم، رنيت، كهير و اگزما) برابر 4/15 و 1/2 گزارش شده است. وضعيت اجتماعي ـ اقتصادي، دست برتري، تغذيه با شير مادر، نحوه مطالعه، زمينه خانوادگي و نحوه زايمان كودك با انواع سردرد رابطه معني داري را نشان نمي دهند.
نتايج بدست آمده نشان مي دهند كه ميگرن بعنوان يك بيماري ارثي همچنان مطرح است، در حاليكه رابطه نشان داده شده در مبتلايان به سردرد تنشي احتمالا بيشتر نشان دهنده وجود تنش در خانواده دانش آموز مي باشد. همچنين الگوي خواب طبيعي مي تواند نقش موثري در تسكين درد در انواع سردرد داشته باشد و در پيشگيري از حملات سردرد موثر واقع شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی