برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه واكنش پروتئين هاي طبيعي و واسرشته پيكره بروسلا آبورتوس (سويه S19) با آنتي باديهاي سرم بيماران با روش كروماتوگرافي جذبي و وسترن بلات

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ایمونولوژی مرکز تحقیقات بیولوژی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 
چکیده: 

ايمونوبلات از روشهايي است كه بطور معمول براي مطالعه واكنش بين آنتي‌بادي و آنتي‌ژن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. واسرشته ‌شدن برخي از پروتئين‌ها در ايمونوبلاتينگ مي‌تواند تاثير اساسي روي اين واكنش بگذارد. در اين پژوهش واكنش پروتئين‌هاي پيكره بروسلا آبورتوس (S19) با سرم جدا شده از گونه‌هاي انسان و بز مبتلا به بروسلوز و خرگوش ايمن‌شده با بروسلا با روش ايمونوبلاتينگ و كروماتوگرافي ‌جذبي مورد بررسي قرار گرفتند.
پس از كشت انبوه باكتري، استخراج آنتي‌ژن‌هاي پيكره بروسلا آبورتوس با زويترجنت 14-3 و ليزوزيم انجام گرفت. فراكسيون گاماگلوبولين سرم انسان، بز و خرگوش توسط آمونيوم ‌سولفات رسوب داده ‌شد. پروتئين‌هاي پيكره بروسلا آبورتوس از ستون كروماتوگرافي‌ جذبي كه ليگاند مورد استفاده در آن فراكسيون گاماگلوبولين انسان، بز يا خرگوش بود، عبور داده ‌شد. براي بررسي واكنش پروتئين‌هاي باكتري با سرم‌ها از دو روش SDS-PAGE و ايمونوبلاتينگ استفاده شد.
SDS-PAGE
و ايمونوبلات پروتئين‌ هاي جذب ‌شده و جذب ‌نشده به ستونهاي كروماتوگرافي جذبي حاوي ليگاند گاماگلوبولين انسان، بز و خرگوش نشان داد كه آنتي ‌ژن‌هاي پيكره بروسلا را از نظر واكنش با آنتي ‌بادي مي توان به چهار دسته تقسيم كرد: آنتي ‌ژن‌هايي كه در هر دو حالت طبيعي و واسرشته با آنتي‌بادي واكنش مي‌دهند.
آنتي‌ ژن ‌هايي كه در حالت طبيعي با آنتي‌بادي واكنش مي‌دهند اما در حالت واسرشته واكنشي با آنتي‌بادي نمي‌دهند. آنتي‌ژن‌هايي كه در حالت طبيعي با آنتي‌بادي واكنش نمي‌دهند اما در حالت واسرشته با آنتي‌بادي واكنش مي‌دهند. آنتي‌ژن‌هايي كه نه در حالت طبيعي و نه در حالت واسرشته با آنتي‌بادي واكنش نمي‌دهند.
بطوركلي نتايج نشان داد كه بررسي واكنش آنتي‌ژن و آنتي‌بادي با دو روش كروماتوگرافي جذبي و ايمونوبلاتينگ تفاوت‌هاي قابل ملاحظه‌اي دارند و تفسير نتايج ايمونوبلاتينگ در خصوص بخشي از پروتئين‌ها چندان قابل اعتماد نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی