برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  17 , شماره  2 ; از صفحه 76 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي كارآرايي فعال كننده پلاسمينوژن نوتر كيب (Recombinant Tissue Plasminogen Activator) داخل اتاق قدامي در پيشگيري از ايجاد واكنش فيبريني به دنبال عمل لنز داخل چشمي در بيماران با كاتاراكت مادرزادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه چشم پزشکی، بیمارستان فارابی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

هدف: تعيين كارآيي تزريق r-tpa در پيشگيري از ايجاد واكنش فيبريني به دنبال عمل جراحي كاتاراكت مادرزادي.
مواد و روش ها: مطالعه به رو ش كار آزمايي باليني دو سو كور با توزيع تصادفي نمونه ها انجام شد. 34 چشم از 26 بيمار وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفي در دو گروه آزمون و شاهد و قرار گرفتند. در گروه آزمون در پايان عمل r-TPA با دوز 20 μg در 0.1 cc داخل اتاق قدامي تزريق شد و در گروه شاهد اين تزريق انجام نشد. بيماران در روزهاي اول و سوم و هفتم و چهاردهم و ماه اول و سوم و بعد از عمل از نظر واكنش سلولي اتاق قدامي، شفافيت قرنيه، هايفما و فشار داخل چشمي بررسي شدند.
يافته ها: از شفافيت قرنيه و هايفما و فشار داخل چشم در هيكدام از نوبت هاي معاينه اختلافي معني داري بين گروه آزمون و شاهد نشد. از نظر واكنش سلولي و ايجاد غشاي فيبريني در معاينات روز اول و سوم و هفتم و چهاردهم، بين دو گروه اختلاف از نظر واكنش سلولي و ايجاد غشاي فيبريني در معاينات روز اول و سوم و هفتم و چهاردهم، بين دو گروه اختلاف از نظر آماري قابل ملاحظه بوده (P<0.05) در معاينات ماه اول (P=0.282) و ماه سوم اين اختلاف از نظر آماري قابل ملاحظه نبود.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد كه تزريق r-TPA در پايان عمل جراحي كاتاراكت مادرزادي جهت پيشگيري از ايجاد واكنش سلولي و تشكيل غشاي فيبريني، حداقل در دو هفته اول موثر است .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی