برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 129 تا صفحه 133 .
 
عنوان مقاله: 

تنظيم خانواده و عوامل موثر بر آن در زوجين مبتلا به تالاسمي مينور مراجعه كننده به مركز تالاسمي بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، گروه بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: با نگاهي به افزايش بي رويه جمعيت در چند دهه گذشته و رو به رشد بودن آن در آينده و با توجه به ازدواج هاي مرسوم خويشاوندي، بيماري تالاسمي در ايران گسترش قابل توجهي يافته است. يکي از راههاي پيشگيري از تولد کودکان تالاسمي، استفاده از برنامه هاي تنظيم خانواده مي باشد. هدف از اين مطالعه توصيفي تعيين وضعيت تنظيم خانواده زوجين تالاسمي مراجعه کننده به مرکز تالاسمي بندرعباس مي باشد. روش کار: در اين مطالعه توصيفي 300 زوج مبتلا به تالاسمي مينور در يک نمونه گيري مبتني بر هدف و در دسترس مورد پرسشگري قرار گرفتند. پرسشنامه در برگيرنده اطلاعاتي در زمينه مشخصات عمومي، وضعيت بارداري هاي قبلي و فعلي، وضعيت تنظيم خانواده و بخش مربوط به بيماري تالاسمي بود. جمع آوري اطلاعات در يک مرحله و از طريق مصاحبه سازمان يافته صورت پذيرفت.
نتايج: نتايج نشان داد که در زمان پژوهش 87.3درصد زوجين از بارداري پيشگيري
مي کردند که روشهاي پيشگيري انتخاب شده عبارت بود از: 40.5% قرص هاي ضد بارداري، 21% توبکتومي و 38.5% ساير روش ها. از مجموع 300 زوج 12.7% هيچ گونه روش پيشگيري استفاده به عمل نمي آوردند. علت عدم پيشگيري در اکثريت پرسش شوندگان (28.9%) به دليل عدم اطلاعات کافي در زمينه روش هاي جلوگيري از بارداري بود. همچنين يافته هاي پژوهش حاکي از آن است که 71.3% زوجين مبتلا به تالاسمي مينور آموزشي لازم در خصوص تنظيم خانواده دريافت نکرده اند. اين مطالعه نشان مي دهد سطح تحصيلات زنان (P<0.01) و سطح تحصيلات همسر (P<0.004) همچنين تعداد فرزندان سالم (P<0.05) از عوامل موثر در پيشگيري از بارداري مي باشد.
بحث: نتايج حاصل، کيفيت
نازل ارايه خدمات تنظيم خانواده در زمينه آموزش را مطرح مي نمايد لذا با توجه به مشکلات و نيازهاي زوجين مبتلا به تالاسمي مينور در ارتباط با استفاده از روشهاي پيشگيري، تدوين يک برنامه آموزشي امري ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پوراحمدگربندی، ف.، و سلیمانی احمدی، م. (1382). تنظیم خانواده و عوامل موثر بر آن در زوجین مبتلا به تالاسمی مینور مراجعه کننده به مرکز تالاسمی بندرعباس . مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), 7(3), 129-133. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6001Vancouver : کپی

پوراحمدگربندی فاطمه، سلیمانی احمدی موسی. تنظیم خانواده و عوامل موثر بر آن در زوجین مبتلا به تالاسمی مینور مراجعه کننده به مرکز تالاسمی بندرعباس . مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY). 1382 [cited 2021September20];7(3):129-133. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6001IEEE : کپی

پوراحمدگربندی، ف.، سلیمانی احمدی، م.، 1382. تنظیم خانواده و عوامل موثر بر آن در زوجین مبتلا به تالاسمی مینور مراجعه کننده به مرکز تالاسمی بندرعباس . مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), [online] 7(3), pp.129-133. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6001. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی