برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 39 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان روي در سرم بيماران مبتلا به سرطان مري و معده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، بلوار جمهوری اسلامی، بیمارستان شهید محمدی، حوزه معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه، دفتر مشاوره پژوهشی
 
چکیده: 

مقدمه: سرطانهاي مري و معده از زمانهاي دور بعنوان بيماريهاي مرگبار شناخته شده‌اند و فاكتورهاي تغذيه‌اي از عوامل مهم در اين نوع سرطانها مي‌باشد. اين مطالعه با هدف بررسي ميزان فلز روي در سرم بيماران مبتلا به سرطان مري و سرطان معده انجام گرفته است.
روش كار: در اين مطالعه مورد - شاهد 42 بيمارمبتلا به سرطان مري از نوع
Squamous cell carcinoma و 24 نفر با سرطان معده از نوع Adenocarcinoma بعنوان گروه مورد و 33 نفر فرد سالم بعنوان گروه شاهد، جهت بررسي سطح سرمي روي، آلبومين، پروتیين تام و كلسترول در خون مورد بررسي قرار گرفتند. از كليه افراد 10C.Cنمونه خون گرفته شد و پس از جداسازي سرم، روي سرم توسط دستگاه جذب اتمي، آلبومين به روش بيوره، پروتئين تام توسط دستگاه Refrectometer و كلسترول به روش انيدريد اندازه‌گيري شد. از ميزان گلوبولين سرم با تفاضل پروتئين تام سرم و آلبومين سرم، محاسبه گرديد.
نتايج: نتايج
نشان مي دهد كه ميزان روي، آلبومين، پروتيین تام و كلسترول در سرم خون بيماران مبتلا به سرطان معده در مقايسه با بيماران داراي سرطان مري فاقد اختلاف معني دار مي باشد. ميزان روي سرم در بيماران با سرطان مري كمتر از گروه شاهد و دو گروه داراي اختلاف معني دار مي باشند (p<0.01). ميانگين روي سرم در بيماران با سرطان معده نيز بطور معني‌داري كمتر از گروه شاهد است ميزان آلبومين سرم در بيماران با سرطان مري و بيماران با سرطان معده در مقايسه با گروه شاهد، اختلاف معني داري را نشان نداد اما ميزان پروتیين تام سرم در هر دو نوع سرطان كمتر از گروه شاهد و داراي اختلاف معني دار بود (p<0.01).
ميانگين گلوبولين سرم در هر دو نوع سرطان نسبت به گروه شاهد كمتر و داراي اختلاف معني دار مي باشد (p<0.001).
بحث و نتيجه‌گيري: بررسي نشان مي دهد كه مقدار سرمي روي، گلوبولين و پروتیين تام در هر دو نوع سرطان نسبت به گروه شاهد كمتر است و توجه به جبران كمبود اين عنصر مي تواند در بهبود كلي حال بيماران مفيد واقع شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 412
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی