برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 7 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

زاويه عمل عضله چهار سر ران در كودكان و بزرگسالان شهرستان بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان شهید محمدی، بخش ارتوپدی، گروه جراحی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
 
چکیده: 

مقدمه: زاويه عمل عضله چهار سر ران عبارتست از زاويه تشكيل شده از تقاطع دو خطي كه از خار فوقاني قدامي خاصره به مركز كشكك و از مركز كشكك به برآمدگي درشت ني وصل مي‌شود. مطالعات متعدد نشان داده است كه اندازه زاويه بيشتر از 15 درجه مي‌تواند باعث افزايش زمان حداكثر چرخش داخلي درشت ني و يا دررفتگي جانبي كشككي و يا افزايش فشارهاي جانبي به كشكك زانو گردد. اين مطالعه با هدف تعيين اندازه طبيعي اين زاويه در كودكان و بزرگسالان سالم در شهر بندرعباس انجام گرفته است.
روش كار: در اين
مطالعه مقطعي، 399 دانش‌آموز مقاطع اول دبستان و سوم دبيرستان با استفاده از روش نمونه‌گيري چند مرحله‌اي انتخاب شدند. دانش‌آموزاني كه اختلالاتي در زانو و كشكك داشتند از مطالعه حذف شدند و زاويه عمل عضله چهار سر ران پاي راست با استفاده از خط‌ كش مدرج و در حالت ايستاده اندازه‌گيري شد. نتايج با استفاده از روشهاي آناليز واريانس و t-test تجزيه و تحليل شدند و P<0.05 معني‌دار تلقي گرديد.
نتايج:
ميانگين زاويه عمل چهار سر ران در دانش‌آموزان 7 ساله بطور معني داري كمتر از زاويه مذكور در دانش‌آموزان 17 ساله بود (9.20 در برابر 10.65 و P<0.0001) تفاوت معني‌داري در اندازه زاويه مذكور بين پسرها و دخترهاي 7 ساله يافت نشد اما اندازه اين زاويه بين دخترها و پسرهاي 17 ساله بطور معني‌داري متفاوت بودند (P<0.001).
بحث: اندازه زاويه عمل چهار سر ران در اين مطالعه، كمتر از آن در مطالعات ديگر بود كه احتمالاَ بخاطر ميزان بالاي ژنووارم در بندرعباس مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی