5 SID.ir | بررسي سطح آگاهي دانش آموزان در مورد بهداشت باروري در دبيرستانهاي پسرانه شيراز در سال 1381
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي سطح آگاهي دانش آموزان در مورد بهداشت باروري در دبيرستانهاي پسرانه شيراز در سال 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، بخش پزشکی اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اهميت حياتي بهداشت باروري در کليه جنبه هاي سلامت و توسعه اجتماعياقتصادي جامعه از سويي و بررسي سطح آگاهي نوجواناني که در سن شکل گيري عقايد و بينش خود در اين رابطه به سر مي برند، از سوي ديگر لزوم تعيين اولويت ها و برنامه ريزي آموزش سلامت را ضروري مي سازد. با توجه به نقش کليدي مردان در بهداشت باروري خانواده، خصوصا در جوامع سنتي تر، اين مطالعه با هدف تعيين سطح آگاهي دانش آموزان پسر در دبيرستانهاي شيراز در خصوص بهداشت باروري انجام گرفته است.
روش کار: اين
مطالعه توصيفي در سال 1381 در دبيرستانهاي پسرانه نواحي چهارگانه آموزش و پرورش شهر شيراز انجام شد. در مجموع 360 دانش آموز به روش نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند و هر کدام از دانش آموزان پرسشنامه از پيش طراحي شده را تکميل کردند. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: ميزان
آگاهي دانش آموزان در رابطه با برخي موارد نظير سن مناسب ازدواج دختران و بهترين سن براي باروري زنان بسيار خوب بود، اما در برخي ديگر، نظير روشهاي جلوگيري از بارداري، ميزان آگاهي دانش آموزان پسر، بسيار کم و غيرقابل قبول بود. در خصوص آگاهي از روشهاي پيشگيري، شناخته شده ترين روش مردانه نزد دانش آموزان کاندوم بود و در مجموع اطلاعات دانش آموزان در رابطه با روشهاي زنانه بهتر بود. در رابطه با بيماريهاي مقاربتي آگاهي دانش آموزان کمتر از حد قابل قبول بود.
نتيجه گيري: با
آنکه ميزان آگاهي دانش آموزان پسر در مواردي قابل قبول بنظر مي رسد، ضرورت اجراي برنامه هاي آموزشي بيشتر بخصوص در رابطه با بيماريهاي مقاربتي هنوز به چشم مي خورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی