برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 19 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ليپيدهاي سرم و آزمونهاي تيروئيدي در افراد مسن ساكن خانه سالمندان استان هرمزگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی بندرعباس، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: افزايش شيوع هيپرکلسترولمي،LDL  بالا و HDL پايين با افزايش سن در مطالعات متعددي گزارش گرديده است. از سوي ديگر شيوع اختلالات عملکرد غده تيروييد نيز با افزايش سن خصوصا در مناطق با دريافت يد کافي بيشتر مي شود. مطالعه اخير به منظور بررسي وضعيت ليپيدهاي سرم و آزمونهاي تيروييدي در يک جمعيت سالمند در استان هرمزگان انجام شده است.
روش کار: در اين مطالعه مقطعي تعداد 60 نفر (19 زن و 41 مرد) از
ساکنين خانه سالمندان در منطقه ايسين بندرعباس مورد ارزيابي قرار گرفته اند. پس از انجام معاينات، در وضعيت ناشتا از تمامي افراد نمونه خون جهت ارزيابي آزمونهاي تيروييد و ليپيد تهيه گرديد. از آزمونها Kruskal-Wallis و Mann-Whitney U test و ضريب همبستگي پيرسون جهت مقايسه نتايج در گروهها و بررسي ارتباط سن با پارامترهاي مذکور استفاده گرديد.
نتايج: سن و ميانگين
BMI جامعه موردبررسي به ترتيب 11.6±66 سال و 5.8±21.4 کيلوگرم بر مترمربع بود. ميانگين BMI در مردان بيش از زنان بود (P<0.05). شيوع هيپرکلسترولمي (≥240mg/dl)، هيپرتري گليسريدمي(mg/dl≥200)  و LDL خطرزا (mg/dl≥160) در جمعيت ساکن به ترتيب 5%، 5% و 3.3% بدست آمد. در هر جنس با افزايش سن ميزان تري گليسريد، کلسترول تام و LDL کاهش يافته است اما ميزان BMI،HDL ،LDL/HDL ،HDL  کلسترول تغييري را نشان نداد. بر اساس نتايج حاصله شيوع گواتر در کل ساکنين 35% بود.
نتيجه گيري: شيوع هيپرکلسترولمي،
LDL  خطرزا و هيپرتري گليسريدمي در ميان ساکنين خانه سالمندان پايين بود و به نظر مي رسد افزايش سن سبب افت بعضي از ليپوپروتئين ها شده است از سوي ديگر شيوع اختلالات عملکردي تيروييد در جمعيت مورد مطالعه (در منطقه با دريافت يد کافي) بر خلاف بسياري از گزارشات پايين است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی