3 SID.ir | بررسي شايع ترين علل بستريهاي مكرر بيماران ايسكميك قلبي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي شايع ترين علل بستريهاي مكرر بيماران ايسكميك قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان شهید محمدی، بخش قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه بيماريهاي ايسکميک قلبي (IHD) Ischemic Heart Disease جز شايعترين علل بستري بوده و به عنوان دومين علت مرگ و مير در کشور ما به حساب مي آيد. هزينه هاي انجام شده در بخش درمان اين بيماران بسيار بالا بوده و در اين ميان بستريهاي مکرر بخش قابل توجهي از هزينه هاي قابل پيشگيري را به خود اختصاص مي دهد. هدف از اين مطالعه يافتن علل بستري مجدد در بيماران با تشخيص IHD مي باشد.
روش کار: در اين
مطالعه توصيفي در مدت 6 ماه کليه بيماراني که حداقل براي بار دوم در طي يکسال گذشته با تشخيص حمله حاد قلبي (Acute Coronary Syndrome) شاملMyocardial Infarction (MI) None Q Wave MI و Unstable Angina (UA) در بخش اورژانس بيمارستان شهيد محمدي بندرعباس بستري گرديده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. اطلاعات بوسيله پرسشنامه از خود بيمار يا رجوع به پرونده هاي قبلي ثبت گرديد و نتايج بصورت توصيفي ارايه شدند.
نتايج: در مجموع 75 بيمار مورد مطالعه قرار گرفتند. در اکثر موارد چندين علت، از علل
مراجعه مجدد بيماران بود ولي در بررسي علل منفرد منجر به بستري مجدد به ترتيب: مصرف نامنظم داروها، استرس‌هاي روحي، عدم تنظيم فعاليتهاي روزانه و ادامه مصرف دخانيات را مي‌توان ذکر کرد.

نتيجه گيري: هزينه‌هاي بسيار بالاي تحميلي به سيستم درماني و بيماران در بستريهاي مجدد و با توجه به يافته‌هاي اين مطالعه، ضروري به نظر مي‌رسد که به موضوع با ديدي نوين نگريسته و راهکارهاي مناسب ارايه گردد. حداقل ارايه يک برنامه خوب آموزشي براي بيماران در هنگام ترخيص از بخش، مي‌تواند به ميزان قابل توجهي تعداد دفعات بستري مجدد را کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 399
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی