برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان شيوع و عوامل موثر بر افسردگي بعد از زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه محقق اردبیلی
 
چکیده: 
زمينه و هدف: افسردگي بعد از زايمان بعنوان يك اختلال خلقي ممكن است در تعدادي از بانوان ديده شود و سلامت روان مادر و كودك را به خطر اندازد. حداقل 7% مادران بعد از زايمان از اين اختلال رنج مي برند و مطالعات نشان مي دهد كه متغيرهاي مختلف حين بارداري و بعد از زايمان با اين پديده مرتبط هستند. هدف اين مطالعه ارزيابي ميزان شيوع افسردگي بعد از زايمان و متغيرهاي مرتبط با آن در مراجعين به بخش زنان و زايمان بيمارستان هاي بوعلي و امام حسين تهران بوده است.
روش كار: روش مطالعه از نوع توصيفي- مقطعي بوده است. براي جمع آوري داده ها از پرسشنامه محقق ساخته و آزمون 21 سئوالي افسردگي بك استفاده شد. جمع آوري اطلاعات از آزمودني ها (100 نفر) بصورت انفرادي و در محل بيمارستان صورت گرفت و با توجه به نوع متغيرها در تحليل اطلاعات از آزمون غير پارامتريك مجذور كاي استفاده شد.
يافته ها: 17% آزمودني ها از افسردگي متوسط و شديد رنج مي برند و از ميان 14 متغير پيش بيني كننده افسردگي بعد از زايمان بانوان، چهار متغير بارداري ناخواسته، عدم رضايت از زندگي زناشويي، اشتغال و وضعيت اقتصادي پايين خانواده با پديده افسردگي بعد از زايمان ارتباط معني دار آماري داشت ( 05/0>p)
. نتيجه گيري: ميزان شيوع افسردگي بعد از زايمان در مقايسه با ساير مطالعات در دامنه بالاتري قرار دارد بنابراين افزايش آگاهي كاركنان بخش زنان و زايمان از اين اختلال و در صورت مشاهده موارد افسرده ارجاع آنها به مراكز مشاوره اي ضروري به نظر مي رسد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نریمانی، م.، و نخستین روحی، پ.، و یوسفی، م. (1383). بررسی میزان شیوع و عوامل موثر بر افسردگی بعد از زایمان . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل, 3(4 (پیاپی 12)), 53-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5959Vancouver : کپی

نریمانی محمد، نخستین روحی پروین، یوسفی مهناز. بررسی میزان شیوع و عوامل موثر بر افسردگی بعد از زایمان . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل. 1383 [cited 2021September24];3(4 (پیاپی 12)):53-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5959IEEE : کپی

نریمانی، م.، نخستین روحی، پ.، یوسفی، م.، 1383. بررسی میزان شیوع و عوامل موثر بر افسردگی بعد از زایمان . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل, [online] 3(4 (پیاپی 12)), pp.53-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5959. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی