برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراوني افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، بلوار صفه، بیمارستان الزهرا، بخش پوست
 
چکیده: 
مقدمه: به نظر مي رسد عوامل روحي و رواني در تشديد و يا شيوع ضايعات پسوريازيس نقش مهمي داشته باشند. از طرفي خود بيماري نيز از نظر وضعيت ظاهري و زيبايي، کيفيت زندگي بيمار را تحت تاثير قرار دهد.
هدف: بررسي فراواني نسبي افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس.
روش اجرا: در اين مطالعه توصيفي به روش نمونه گيري سرشماري، 83 بيمار مبتلا به پسوريازيس که از آذر ماه 1379 تا آذر ماه 1380 به درمانگاههاي پوست وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان مراجعه کرده بودند، توسط پرسشنامه هاي زونگ (Zoonge) در مورد اضطراب و بک (Back) در مورد افسردگي، مورد بررسي قرار گرفتند. تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمونهاي آماري و با حدود اطمينان 95% و به کمک نرم افزار SPSS انجام شد.
يافته ها: فراواني نسبي افسردگي در بين بيماران، 69.9% بود که شايعترين شکل آن به صورت افسردگي نسبي (relative depression) با فراوني 26.5% مشاهده شد. اضطراب در بين بيماران با فراوني 20.5% مشاهده گريد. اين ميزان از مقدار گزارش شده در جمعيت عادي اصفهاي بيشتر مي باشد.
نتيجه گيري: شيوع افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس نسبت به جمعيت عادي بيشتر است. هر چه مدت زمان بيماري طولاني تر باشد، شيوع افسردگي و اضطراب نيز افزايش مي يابد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

انشاییه، ش.، و کیانی، ا.، و یزدانی، آ. (1382). فراونی افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به پسوریازیس. بیماریهای پوست, 6(3 (پیاپی 23)), 19-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5602Vancouver : کپی

انشاییه شهلا، کیانی اسداله، یزدانی آرام. فراونی افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به پسوریازیس. بیماریهای پوست. 1382 [cited 2021September24];6(3 (پیاپی 23)):19-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5602IEEE : کپی

انشاییه، ش.، کیانی، ا.، یزدانی، آ.، 1382. فراونی افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به پسوریازیس. بیماریهای پوست, [online] 6(3 (پیاپی 23)), pp.19-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5602. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 658 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی