برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر استعمال موضعي سوكرالفات در مقايسه با هيدروكورتيزون در درمان درماتيت دياپر: يك كار آزمايي باليني تصادفي و دوسويه كور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، آمادگاه، ساختمان ملاصدرا، طبقه اول
 
چکیده: 
مقدمه: کورتيکواستروئيدهاي موضعي به طور رايج در درمان درماتيت دياپر مورد استفاده قرار مي گيرند. مطالعات قبلي نشان داده که سوکرالفات در درمان درماتيت دياپر و درماتيت تحريکي اطراف محل استومي بسيار موثر است.
هدف: مقايسه اثربخشي استعمال موضعي سوکرالفات با هيدروکورتيزون در درمان درماتيت دياپر .
روش اجرا: در اين کارآزمايي باليني و تصادفي و دوسوکور، 64 بيمار مبتلا به درماتيت دياپر با کرم سوکرالفات 4% و يا کرم هيدروکورتيزون تحت درمان قرارگرفتند. بيماران در فواصل دو هفته اي با بهبودي کامل يا حداکثر 8 هفته پيگيري شدند. ميزان بهبودي در دو گروه با آزمون chi-square مقايسه گرديد.
يافته ها: در پايان مطالعه، در هر دو گروه بهبودي کامل (بهبودي بيش از 50% در وسعت و تعداد ضايعات) در 90.6% و بهبودي نسبي (بهبودي 20% تا 50% در وسعت و تعداد ضايعات) در 9.4% بيماران ديده شد (P>0.05).
نتيجه گيري: سوکرالفات موضعي درماني موثر، در دسترس و ارزان براي درماتيت دياپر است که اثري معادل هيدروکورتيزون موضعي دارد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایرجی، ف.، و رضازاده، م. (1382). اثر استعمال موضعی سوکرالفات در مقایسه با هیدروکورتیزون در درمان درماتیت دیاپر: یک کار آزمایی بالینی تصادفی و دوسویه کور . بیماریهای پوست, 6(3 (پیاپی 23)), 8-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5596Vancouver : کپی

ایرجی فریبا، رضازاده مرضیه. اثر استعمال موضعی سوکرالفات در مقایسه با هیدروکورتیزون در درمان درماتیت دیاپر: یک کار آزمایی بالینی تصادفی و دوسویه کور . بیماریهای پوست. 1382 [cited 2021September23];6(3 (پیاپی 23)):8-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5596IEEE : کپی

ایرجی، ف.، رضازاده، م.، 1382. اثر استعمال موضعی سوکرالفات در مقایسه با هیدروکورتیزون در درمان درماتیت دیاپر: یک کار آزمایی بالینی تصادفی و دوسویه کور . بیماریهای پوست, [online] 6(3 (پیاپی 23)), pp.8-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5596. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی