برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  59 , شماره  1 ; از صفحه 39 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه بافت شناسي ساختار تخمدان در ميگوي ببري سبز درياي عمان و خليج فارس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: مطالعه بافت شناسي تخمدان در ميگوي ببري سبز بالغ خليج فارس و درياي عمان.
طرح: تهيه مقاطع متوالي به روش برشهاي صفحه اي موازي با سطح از تخمدان.
حيوانات: تعداد صد قطعه از ميگوهاي ببري سبزPenaeus semisulcatus  مولد سالم.
روش: به منظور مطالعه بافت شناسي تخمدان تعداد 100 قطعه از ميگوهاي ببري سبز Penaeus semisulcatus مولد سالم، بلافاصله پس از صيد از بندر جاسک انتخاب و با دو روش همزمان غوطه وري در محلول بافر فرمالين 10 درصد پس از جدا نمودن کوتيکول و عضلات و تزريق بافر فرمالين 10-5 درصد از طريق سينوس آبششي پايدار گرديدند. پس از ثبوت کامل نسوج ابتدا ساختار ظاهري بخشهاي مختلف تخمدان توسط استريو ميکروسکوپ مطالعه و سپس جهت تهيه مقاطع هيستولوژيک مراحل معمول تهيه مقاطع بافتي انجام و قالبهاي پارافيني تهيه گرديد سپس برشهايي به ضخامت 6 ميکرومتر تهيه و با هماتوکسيلين - ائوزين رنگ آميزي و با ميکروسکوپ نوري مورد مطالعه قرار گرفت.
نتايج: يک زوج تخمدان به طور قرينه در بدن ميگوي ماده بالغ قرار گرفته که هر کدام از سه لوب قدامي، جانبي و خلفي تشکيل شده است. چهار نوع اووسيت در تخمدان ها مشاهده شد که شامل اووسيت در حال استراحت، اووسيت در حال رشد، اووسيت اتساع يافته و بالاخره اووسيت بالغ بود. اووسيت در حال استراحت اندازه بسيار کوچکي داشته و مشابه بافت استروماي تخمدان بود. سلول فوق داراي هسته اي کروي و روشن و سيتوپلاسمي بازوفيلي و محدود دراطراف هسته بود. اووسيت هاي در حال رشد در کيسه هايي محصور شده و ساختاري لوله اي شکل به تخمدان داده بودند. هرکيسه حاوي 50-8 اووسيت بود که به صورت رديفي قرار گرفته بودند. اووسيت هاي اتساع يافته از نظر اندازه بسيار بزرگتر از اووسيت هاي در حال رشد بوده و درون کيسه هاي فوليکولي قرارگرفته بودند. اووسيت هاي بالغ بسياربزرگ شده و در سطحي ترين رديف کيسه هاي فوليکولي قرار گرفته بودند. در نمونه هاي مورد آزمايش ما اکثر اووسيت ها از نوع دوم و چهارم و درصد کمتري از نوع اول و سوم بودند.
نتيجه گيري: ساختاربافتي تخمدان در گونه مورد مطالعه با ساختار اين عضو در دو گونه ديگر از ميگوهايي که تاکنون در دنيا مطالعه شده است داراي تشابهات و تفاوتهاي است که به طور کامل در قسمت بحث مقاله آمده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضاییان، م. (1383). مطالعه بافت شناسی ساختار تخمدان در میگوی ببری سبز دریای عمان و خلیج فارس. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 59(1), 39-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5584Vancouver : کپی

رضاییان مریم. مطالعه بافت شناسی ساختار تخمدان در میگوی ببری سبز دریای عمان و خلیج فارس. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1383 [cited 2021September19];59(1):39-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5584IEEE : کپی

رضاییان، م.، 1383. مطالعه بافت شناسی ساختار تخمدان در میگوی ببری سبز دریای عمان و خلیج فارس. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 59(1), pp.39-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5584. 

 
بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی