برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  59 , شماره  1 ; از صفحه 33 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني ساركوسيستيس در گاوهاي كشتارشده در كشتارگاه شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی بهداشت و کنترل مواد غذایی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

هدف: بررسي ميزان شيوع کيست هاي ماکروسکوپي و ميکروسکوپي انگل سارکوسيستيس در گاوهاي کشتارشده در کشتارگاه شيراز به روش مشاهده مستقيم، گسترش بافتي و هضم بافتي.
طرح: مطالعه مقطعي.
حيوانات: دويست راس گاو کشتار شده در کشتارگاه شيراز.
روش: انتخاب گاوها به صورت نمونه گيري ساده تصادفي، تعيين سن و جنس آنها، مشاهده مستقيم مري، زبان و عضلات مختلف جهت يافتن کيست هاي ماکروسکوپي سارکوسيست، گرفتن نمونه از زبان، قلب، ديافراگم و مري، تهيه گسترش بافت از نمونه ها و رنگ آميزي آنها با گيمسا، هضم نمونه ها در محلول بافر فسفات حاوي اسيد کلريدريک و پپسين، تهيه گسترش بافتي از رسوب بافت هضم شده و رنگ آميزي آنها با گيمسا، تعيين آلودگي نمونه ها به کيست هاي ميکروسکوپي سارکوسيست بر اساس مشاهده برادي زوآيت انگل.
نتايج: آلودگي به گونه هاي ماکروسکوپي سارکوسيست در هيچکدام از نمونه ها مشاهده نشد. با روش هضم بافتي صد درصد نمونه ها و با روش گسترش بافتي 99.0 درصد لاشه ها آلوده به گونه هاي ميکروسکوپي سارکوسيست تشخيص داده شدند. حساسيت روش گسترش بافتي در تشخيص گونه هاي ميکروسکوپي سارکوسيست در مري 72.0 درصد، ديافراگم 78.5 درصد، زبان 79.5 درصد و قلب 98.5 درصد بود. سن و جنس گاوها در ميزان آلودگي آنها تاثيرنداشت. همچنين تفاوت در ميزان آلودگي اندامهاي مورد مطالعه مشاهده نشد.
نتيجه گيري: با توجه به آلودگي بالاي گاوهاي منطقه به دو گونه سارکوسيست که در عضلات گاو کيست هاي ميکروسکوپي ايجاد مي کنند، شناسايي گونه ها و تعيين ميزان شيوع آنها اهميت زيادي دارد، چرا که گونه S.cruzi عامل بيماري دالمن در گاو است و گونه ديگر يعنيS.bovihominis تنها گونه بيماريزايي است که از طريق مصرف گوشت دامهاي حلال گوشت به انسان منتقل شده و موجب سارکوسيستوزيس گوارشي مي شود. همچنين نظر به اينکه احتمال وجود گونه مذکور در گاوهاي منطقه وجود دارد، بايد از خوردن گوشت گاو به صورت نيمه پخته اجتناب نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 388
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی