برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان تاثير Bath PUVA با acitretin در بيماران مبتلا به پسوريازيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، میدان وحدت اسلامی، بیمارستان رازی، گروه پوست
 
چکیده: 
مقدمه: درمان پسوريازيس به علت عوارض رواني و ناتواني ناشي از آن از اهميت بالايي برخوردار است. در پسوريازيس نوع پلاک ژنراليزه خط اول درمان شامل فتوتراپي، استفاده از متوتر کسات و رتينوئيدها است.
هدف: مقايسه دو روش bath PUVA و acitretin در درمان پسوريازيس.
روش اجرا: چهل بيمار مبتلا به پسوريازيس نوع پلاک ژنراليزه با PASI بين 20- 15 مراجعه کننده به بيمارستان رازي تهران بعداز اخذ موافقت، انتخاب و به طور تصادفي به دو گروه 20 نفره تقسيم شدند. گروه اول تحت درمان به روش bath PUVA سه بار در هفته و گروه دوم تحت درمان با acitretin به ميزان 0.7 ميلي گرم در روز به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن قرار گرفتند. ميزان پاسخ بيماران به درمان با محاسبه PASI تعيين و مقايسه شد.
يافته ها: بيماران در گروه bath PUVA به ميزان 65% و در گروه acitretin 75% پاسخ درماني مطلوب نشان دادند. بيماران گروه اول براي پاک شدن به طور متوسط به 29 جلسه و دوز تجمعي 105.46 ژول بر سانتي متر مربع نياز داشتند.
نتيجه گيري: بيماران مبتلا به پسوريازيس به درمان با bath PUVA پاسخ دادند، اما اين پاسخ مستلزم تعداد جلسات و دوز تجمعي بيشتر بود. تفاوت هاي ذاتي و متفاوت بودن پاسخ به نور و همچنين پوست بيماران مورد مطالعه (در ايران) در مقايسه با پوست فنوتيپ I و II مي تواند توجيه کننده اين اختلاف باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی