برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش امواج داخلي در ايجاد ساختار لايه ‌اي محيط‌ هاي دريايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله ضمن بررسي نظريه مدهاي بهنجار امواج داخلي (دروني) به يك مطالعه ميداني در خليج فارس و همچنين شبيه سازي آزمايشگاهي پرداخته مي شود. در ادامه اين دو مورد با هم مقايسه و تفسير مي شود. مطالعات ميداني شامل منطقه اي در شمال غربي خليج فارس است كه پلوم آب رودخانه به آن مي ريزد و همچنين چينش قوي چگالي در آن منطقه وجود دارد.
اين مطالعه بر اساس تحليل نيمرخ هاي تكراري اندازه گيري شده در منطقه مورد نظر كه در دوره كامل جزر و مدي قراردارد، مي باشد. مشاهدات بوضوح ساختار مدهاي بهنجار امواج داخلي را نشان مي دهد و ضخامت لايه ها بر اساس تغييرات شوري نسبت به عمق حدود 2 متر و بر اساس نيمرخ هاي سرعت افقي حدود 5 متر است كه با نتايج محاسباتي بر اساس مدل تئوري مدهاي بهنجار تطابق خوبي دارد.
در قسمت بعدي اين مطالعه مجموعه اي از آزمايشها در يك مخزن آزمايشگاهي انجام مي  شود و پلوم آب با شارهاي  شناوري (متناسب با دبي) مختلف وارد مخزن با چينش چگالي مي شوند و نمونه اي از ساختارهاي لايه اي با ضخامتهايي را بوجود مي آورند كه با مقياس عمق پلوم قابل مقايسه است. نمونه لايه هاي تشكيل شـده  λ/H ≈ 0.5) ، λ طول موج وHعمق پلوم) با مدل تئوري ارائه شده همخواني بسيار خوبي دارد. در عين حال با اسـتفاده از توزيع چگالي ميداني مشاهده شده، معادله مد هاي بهنجار امواج داخلي به روش رانگ-كوتا حل و با نيمرخ هاي سرعت ميداني مقايسه شده كه نتايج نسبتا خوبي را نشان داده است و از نظر كيفي با مدل آزمايشگاهي تطابق خوبي دارد.
عدد رينولدز (Re) ميداني بزرگتر از عدد رينولدز بدست آمده در شبيه سازي آزمايشگاهي است، بنابراين مدهاي بهنجار در محيط دريايي با افزايش عمق از بين مي روند. قابل ذكر است كه اندازه گيريها در خليج فارس در يك محيط نيمه بسته دريايي انجام شده است ولي شبيه سازي آزمايشگاهي در محيط بسته بعمل آمده است به همين علت بعضي اختلافها در نتايج قابل اغماض است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی