برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1381 , دوره  14 , شماره  1 ; از صفحه 121 تا صفحه 140 .
 
عنوان مقاله: 

روشي جديد براي بهبود دقت شارسنج هاي فراصوتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
شارسنج هاي فراصوتي نوع تاخير انتشار، عليرغم اشتهار و کاربرد فراوان، با مشکل دقت کم در محدوده سرعتهاي کم و لوله هاي با قطر کم (زمانهاي تاخير انتشار حدود نانوثانيه و کمتر) مواجه مي باشند.
در اين مقاله، روشي ابتکاري براي رفع مشکل ياد شده ارائه شده است. در اين روش که آنرا " روش انبساط زمان - راز" ناميده ايم اطلاعات موجود در فاز سيگنالي با فرکانس زياد (فرکانس حسگر فراصوتي) به فرکانسهاي پايين منتقل مي شود. از آنجايي که در اين انتقال، زمان سيگنال حاوي اطلاعات بزرگتر مي شود (با حفظ فاز) بنابر اين دريچه زماني حاوي اطلاعات گسترده تر شده و اندازه گيري آن دقيقتر انجام مي گيرد. در نتيجه در سرعت معين و / يا قطر لوله مفروض، قدرت تفکيک و دقت شارسنج افزايش مي يابد. بعبارت ديگر، با صحت ، دقت و قدرت تفکيک مفروض، سرعت هاي کمتري از مايع عبوري از لوله هاي با قطر کوچکتر قابل اندازه گيري مي شوند.
در اين مقاله ابتدا مباني نظري روش ياد شده تحليل و تشريح و معادلات و پارامترهاي مهم آن تببين شده اند. سپس به منظور بررسي عملي، يک شارسنج نمونه با استفاده از روش مزبور ساخته و با موفقيت آزمايش شده است. در اين نمونه با استفاده از روش ابتکاري (راز)، اطلاعات سرعت شار که در فاز سيگنال کار حسگرهاي فراصوتي استفاده شده (در اينجا 2500 کيلوهرتز) نهفته هستند به سيگنالي با فرکانس 200 هرتز منتقل شدند. بدين ترتيب دريچه زماني 12500 مرتبه بزرگتر شده و در نتيجه دقت و سهولت اندازه گيري اطلاعات (سرعت وحجم شار عبوري از لوله) بهمين نسبت بهتر مي شود. در نتيجه يک شارسنج کاملا معمولي (با ساختاري در نوع خود بسيار ساده تر و قيمت بسيار ارزانتر) مي تواند تاخير انتشار حدود 25 پيکوثانيه و يا سرعت حدود 0.2 ميليمتر بر ثانيه يا 5.5 ليتر بر ساعت در لوله اي با قطر 4 اينچ (يکصد ميليمتر) را تشخيص دهد.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ازهری، س.، و میرحسینی، ح. (1381). روشی جدید برای بهبود دقت شارسنج های فراصوتی. مجله بین المللی علوم مهندسی(انگلیسی), 14(1), 121-140. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5457Vancouver : کپی

ازهری سیدجواد، میرحسینی حسن. روشی جدید برای بهبود دقت شارسنج های فراصوتی. مجله بین المللی علوم مهندسی(انگلیسی). 1381 [cited 2021September18];14(1):121-140. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5457IEEE : کپی

ازهری، س.، میرحسینی، ح.، 1381. روشی جدید برای بهبود دقت شارسنج های فراصوتی. مجله بین المللی علوم مهندسی(انگلیسی), [online] 14(1), pp.121-140. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5457. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 38 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی