برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 66 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل تعيين كننده در نگرش زنان نسبت به زايمان واژينال و سزارين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و مامایی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: ميزان سزارين در سالهاي اخير افزايش چشمگيري داشته است. به علت عوارض زياد بعد از عمل، دوره نقاهت طولاني و هزينه بالاي وضع حمل به طريق جراحي، زايمان طبيعي به عنون روش رايج زايمان توصيه شده است. چون تقاضاي زنان در انتخاب نوع زايمان موثر است، اين تحقيق به منظور بررسي ميزان و علل تمايل زنان به روش انجام زايمان، صورت گرفته است.
روش بررسي: مطالعه از نوع توصيفي - پيمايشي است. گردآوري داده ها با روش ميداني صورت گرفته است؛ 100 زن بستري شده در مرحله اول زايمان در مرکز آموزشي، درماني طالقاني، که عارضه حادي نداشتند، انتخاب شدند و پرسشنامه تنظيمي از طريق مصاحبه حضوري توسط پرسشگر تعليم ديده تکميل گرديد و داده ها پس از جمع آوري با نرم افزارSPSS  و آزمونهاي آماري، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: ميزان سزارين در زنان مورد مطالعه 26 درصد بود. نظر زنان در مورد نوع زايمان تعيين گرديد. مطابق روش آماري تحليل رتبه بندي، تمايل 55 درصد زنان به سزارين بيشتر از حد متوسط بود، در حالي که 45 درصد آنان تمايلي بيش از حد متوسط به زايمان طبيعي داشتند(p<0.001) . مهمترين دلايل آنان براي انتخاب سزارين، بي دردي مراحل عمل، وارد نشدن آسيب به جنين، عدم نياز به معاينات مکرر و تمايل همسر بود و در موارد انتخاب زايمان طبيعي مهمترين علل تمايل آنان، خطر کم زايمان، ترس از جراحي، مفيد بودن براي نوزاد و هزينه کمتر آن بودند. ميزان رضايت از سزارين نسبت به ميزان رضايت از زايمان طبيعي، پس از خاتمه زايمان تفاوت معني داري با هم نداشت .(p=0.641)
نتيجه گيري: قبل از زايمان، تمايل زنان به سزارين زياد است و اين مساله به دليل افزايش تقاضاي زنان مي تواند باعث بالا رفتن ميزان سزارين شود. با وجود اين، رضايت زنان از دو نوع زايمان پس از انجام زايمان، تفاوت معني داري نداشت. در نتيجه، براي پذيرش و تحمل مراحل زايمان و با هدف ترويج زايمان طبيعي، لازم است زنان در طي دوران حاملگي از مزايا و روند زايمان طبيعي آگاه شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 281
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی