برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 46 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان بروز استرپتوكوك بتا - هموليتيك گروه A در دانش آموزان مدارس ابتدايي و راهنمايي شهرستان اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: نقش و اهميت افراد حامل استرپتوکوک بتا - هموليتيک گروه A در گروههاي سني پر خطر، از جهات مختف مورد توجه اپيدميولوژيستها و پزشکان باليني است. از طرفي، اگر چه در بيشتر مواقع افراد حامل باکتري براي خود و اطرافيان خطري ندارند. گزارشهاي متعددي نيز ارايه شده اند که بر احتمال ايجاد عوارض خطرناک چرکي و غير چرکي در افراد حامل و اطرافيان آنان دلالت مي کنند. آگاهي از ميزان حاملين استرپتوکوک در هر منطقه، از جهات مختلف حايز اهميت است. اين مطالعه براي مشخص کردن ميزان شيوع حاملين استرپتوکوک گروه A در منطقه انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه از 1001 دانش آموز مدارس ابتدايي و راهنمايي شهرستان اروميه که از نواحي دوگانه شهر به صورت تصادفي انتخاب شده بودند، پس از معاينه و حذف دانش آموزان بيمار و دانش آموزان درمان شده در يک هفته قبل کشت گلو براي تشخيص استرپتوکوک بتا - هموليتيک گروه A به عمل آمد. محيطهاي کشت شده در شرايط CO2 انکوبه شدند.
يافته ها: داده هاي به دست آمده، نشان مي دهند که در 43 مورد از 1001 دانش آموز مورد مطالعه، کشت حلق از نظر استرپتوکوک بتا - هموليتيک گروه A مثبت بوده است، يعني ميزان حاملين استرپتوکوک بتا - هموليتيک گروه A دانش آموزان مدارس اروميه 4.3 درصد است و در مناطق دوگانه مورد مطالعه نشان مي دهند که شيوع حاملي استرپتوکوک بتا - هموليتيک گروه A در دانش آموزان شهرستان اروميه، در مقايسه با ديگر بررسيهاي انجام گرفته، جزو کمترين ارقام است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی