برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 33 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نحوه به كارگيري احتياطهاي همه جانبه توسط كاركنان اتاق عمل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز آموزشی درمانی سینا، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: کارکنان مراقبتهاي بهداشتي در معرض خطر عفونت با ويروس هپاتيت B و ويروس نقص ايمني انساني (HIV) از طريق تماس حرفه اي با خون و برخي از مايعات خاص بدن قرار دارند و لازم است احتياطهاي همه جانبه در مواقع ضروري به کار گرفته شوند.
روش بررسي: اين بررسي يک پژوهش مقطعي بود و در آن 60 نفر از کارکنان اتاقهاي عمل يکي از بيمارستانهاي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي تبريز مورد مطالعه قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج آماري در ارتباط با ميزان به کارگيري احتياطهاي همه جانبه براي پيشگيري از آسيبهاي ايجاد شده در حين عمل در پوست کارکنان نشان دادند که 45.1 درصد کارکنان اصول مربوطه را در حد "خوب" و 54.9 درصد آنها در حد "ضعيف" رعايت کرده اند؛ در ارتباط با نحوه به کارگيري احتياطهاي همه جانبه براي پيشگيري از تماس خون بيماران تحت جراحي با پوست و غشاهاي مخاطي کارکنان، 48.3 درصد کارکنان اصول مربوطه را در حد "خوب" و 51.7 درصد آنان در حد "ضعيف" رعايت کرده بودند. در ارتباط با نحوه به کارگيري کل احتياطهاي همه جانبه 38.3 درصد کارکنان اصول مربوطه را در حد "خوب" و 61.7 درصد آنان در حد "ضعيف" رعايت کرده بودند. همچنين کمک جراحها، پرستاران اسکراب، کارکنان شيفت صبح و کارکنان حاضر در اعمال جراحي انتخابي، احتياطهاي همه جانبه را بهتر رعايت کرده بودند (p<0.05).
نتيجه گيري: به دليل مشاهده ضعف قابل توجه در به کارگيري احتياطهاي همه جانبه، پيشنهاد مي شود پژوهشهاي مشابهي در مراکز پزشکي ديگر صورت گيرند و به کارگيري احتياطهاي همه جانبه، با آموزش و نظارت مداوم ترويج شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی