برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 22 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عود تومورهاي مغزي در مركز آموزشي ، درماني امام خميني (ره) تبريز در سالهاي 1380-1371

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش جراحی مغز و اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: تومور مغزي از علل شايع مرگ و مير و ناتواني در جوامع انساني است. با پيشرفتهاي همه جانبه در زمينه تشخيص و درمان تومورهاي مغزي، چگونگي درمان و مواجهه با تومورها تغيير شگرفي را شاهد بوده است. هدف از انجام اين مطالعه تعيين فراواني عود تومورهاي مغزي به تفکيک نوع تومور بوده است.
روش بررسي: در اين بررسي، بيماراني که در طي 10 سال (1380-1371) در مرکز آموزشي، درماني بيمارستان امام خميني (ره) تبريز، به عنوان تومور مغزي تحت عمل جراحي قرار گرفته بودند مشخص شدند و سپس موارد عود تومور پس از حذف مواردي که پرونده ناکامل داشتند، مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: از 1112 بيمار مبتلا به تومور مغزي، 51 بيمار به دليل عود علامت دار تومور تحت عمل جراحي دوم قرار گرفته بودند. از موارد عود، 28 مورد مذکر و 23 مورد مونث بودند. تومورهاي نورواپي تليال (82 درصد) مننژيوم (10 درصد)، آدنوم هيپوفيز (4 درصد) و اپيدرموئيد (4 درصد) از موارد عود بودند. در 21.56 درصد از موارد، تومورها در زمان عود در مرحله پيشرفته تري از نظر بدخيمي قرار داشتند که البته در اين موارد، زمان عود در مقايسه با همان تومورها در ساير شرايط، کوتاهتر بود.
نتيجه گيري: در مطالعه ما نيز مانند ساير کشورها، تومورهاي نورواپي تليال حدود نيمي از موارد تومورهاي مغزي را تشکيل مي دادند که سهم گليوبلاستوم مولتي فرم (GBM) و آستروسيتوم آناپلاستيک (AA) در اين ميان 50 درصد بود. مننژيوم در مقايسه با ساير منابع، درصد کمتري از کل تومورها را تشکيل مي داد، اما از نظر سير باليني و مشخصات کلي، تفاوتي با ساير منابع نداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2199
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی