برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 19 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير كرايوتراپي در درمان ويتيليگوي لوكاليزه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان سینا، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: ويتيليگو بيماري ايديوپاتيک و شايعي است که با از بين رفتن ملانين و ملانوسيتهاي داراي عملکرد در پوستي که از ساير جهات سالم است، مشخص مي شود. درمانهاي متعددي براي ويتيليگو مطرح شده اند که هيچ کدام قطعي نيستند. بنابراين، اين مطالعه با هدف دست يافتن به يک درمان آسان و موثر انجام شده است.
روش بررسي: براي بررسي ميزان تاثير کرايوتراپي بر ويتيليگوي از استعمال نيتروژن مايع توسط سواب پنبه اي به مدت 5 ثانيه بر روي ضايعه، در 6 جلسه با فواصل دو هفته اي، استفاده شد. اين بررسي به مدت 18 ماه در بيماران مبتلا به ويتيليگوي لوکاليزه که به بخش پوست بيمارستان سينا مراجعه کرده بودند، انجام گرفت. در اين مدت، 41 بيمار تحت درمان قرار گرفتند که 17 مورد به علت عدم مراجعه از مطالعه خارج شدند و پيگيري و کنترل در 24 بيمار با 50 ضايعه دپيگمانته کوچکتراز 6 سانتي متر، صورت گرفت.
يافته ها: دو هفته بعد از آخرين جلسه درمان، ضايعات ارزيابي شدند؛ بدون توجه به محل و سير زماني ضايعات، پيگمانتاسيون کامل در 22 ضايعه (44 درصد) پيگمانتاسيون بيشتر از 50 درصد ضايعه اما غير کامل در 15 ضايعه (30 درصد) و پيگمانتاسيون مساوي يا کمتر از 50 درصد سطح ضايعه در 10 ضايعه (20 درصد) اتفاق افتاده بود و تنها 3 ضايعه (6 درصد) در دو بيمار هيچ پاسخي به درمان نداده بودند؛ ميزان پاسخ به درمان از نظر آناليز آماري در بين گروههاي پاسخ، معني دار بود (p<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل و فقدان درمان قاطع در ويتيليگو، مي توان چنين نتيجه گرفت که کرايوتراپي با نيتروژن مايع در درمان ويتيليگوي لوکاليزه آثار قابل توجهي دارد و مي توان از آن به عنوان درمان جايگزين يا مکمل ساير درمانها در اين بيماري استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 404
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی