برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 14 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

معرفي روش غير دارويي جلوگيري از بروز تهوع و استفراغ در جراحي سزارين با روش بي حسي نخاعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی بی هوشی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: هدف از اين مطالعه، اين بود که استفاده از روش غير دارويي اعمال فشار براي کاهش استفاده از متوکلوپراميد به عنوان داروي ضد تهوع و استفراغ در طي بي حسي نخاعي، در آن دسته از زنان حامله که به علت تغييرات فيزيولوژيک سيستم گوارشي در معرض خطر بالايي از نظر آسپيراسيون محتويات معده قرار دارند، بررسي شود.
روش بررسي: مطالعه حاضر،يک مطالعه کاربردي، توصيفي و دوسوکوراست که در 75 زن حامله با محدوده سني 18 تا 40 سال که براي جراحي سزارين غير اورژانس مراجعه کرده بودند، انجام شده است. بيماران به سه گروه 25 نفري تقسيم شدند. آمادگيهاي قبل از عمل و روش اجراي بي حسي، در تمام بيماران يکسان بودند. در "گروه مچ بند حقيقي" با استفاده از مچ بند و تيله اي که در زير آن قرار داشت در موقعيت 2 اينچ بالاتر از مفصل مچ دست در بين تاندونهاي بلند کف دست و خم کننده زند زبرين اعمال فشار صورت گرفت و نتايج حاصل از اين کار با نتايج حاصل در دو گروه ديگر يعني گروه متوکلوپراميد و گروه سالين نرمال که در هر دوي اين گروهها از مچ بندهاي پلاسبو استفاده شده بود، مورد مقايسه قرار گرفتند. اطلاعات توسط پرسشنامه گردآوري و با استفاده از نرم افزار آماري SPSS Win تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: نتايج بررسي نشان دادند که ميزان تهوع در هر دو گروه مچ بند حقيقي و متوکلوپراميد 16 درصد و در گروه سالين نرمال56  درصد است. ميزان استفراغ در دو گروه مچ بند حقيقي و متوکلوپراميد 8 درصد و در گروه سالين نرمال 28 درصد بود.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان مي دهند که اعمال فشار بر روي منطقه مذکور، از نظر پيشگيري از تهوع و استفراغ، اثر مشابهي با متوکلوپراميد که يک عامل دارويي است، دارد؛ اين روش به علت نداشتن عوارض جانبي، از نظر باليني قابل استفاده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افهمی، م.، و حسن زاده سلماسی، پ.، و رحیمی پناهی، ج.، و ارجمند، ا. (1382). معرفی روش غیر دارویی جلوگیری از بروز تهوع و استفراغ در جراحی سزارین با روش بی حسی نخاعی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 37(59), 14-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5212Vancouver : کپی

افهمی محمدرضا، حسن زاده سلماسی پرور، رحیمی پناهی جعفر، ارجمند اله وردی. معرفی روش غیر دارویی جلوگیری از بروز تهوع و استفراغ در جراحی سزارین با روش بی حسی نخاعی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1382 [cited 2021October25];37(59):14-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5212IEEE : کپی

افهمی، م.، حسن زاده سلماسی، پ.، رحیمی پناهی، ج.، ارجمند، ا.، 1382. معرفی روش غیر دارویی جلوگیری از بروز تهوع و استفراغ در جراحی سزارین با روش بی حسی نخاعی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 37(59), pp.14-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5212. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی