برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 11 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ترك سيگار بر روي بعضي از پارامترهاي مرتبط با همورئولوژي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: يکي از عوارض مهم استعمال دخانيات، اختلال همورئولوژيک است که به صورت افزايش ويسکوزيته خون و پلاسما و تغليظ خون ديده مي شود. اين اختلال نيز مي تواند خون رساني بافتي را کاهش بدهد و سبب آسيبهاي جدي بافتي شود.
روش بررسي: براي بررسي اينکه آيا اختلال همورئولوژيک به وجود آمده بعد از ترک سيگار قابل برگشت است يا نه، دو گروه سيگاري و غير سيگاري در طي ماه رمضان مورد مطالعه قرار گرفتند. خون گيري در روزهاي اول (پايه)، پانزدهم و بيست و نهم ماه رمضان، 10 تا 60 دقيقه قبل از افطار، براي اندازه گيري ويسکوزيته خون و پلاسما، تعداد گلبولهاي قرمز (RBC) تعداد گلبولهاي سفيد (WBC) هماتوکريت (Hct) هموگلوبين (Hb) و فيبرينوژن انجام شد.
يافته ها: در افراد غير سيگاري، روزه داري تغيير معني داري در مقادير پارامترهاي اندازه گيري شده ايجاد نکرده بود، اما در آن دسته از افراد سيگاري که در اين ماه استعمال دخانيات را ترک کرده بودند، ويسکوزيته خون و پلاسما، ميزان فيبرينوژن و تعداد گلبولهاي سفيد خون بعد از دو و چهار هفته، و نسبت هماتوکريت، ميزان هموگلوبين و تعداد گلبولهاي قرمز خون بعد از چهار هفته، کاهش معني داري را نشان مي دادند.
بحث و نتيجه گيري: نتايج فوق پيشنهاد مي کنند که همه پارامترهاي همورئولوژيک ممکن است در صورت ترک سيگار به مقدار طبيعي خود باز گردند و همين مساله باعث بهبود سياليت خون مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی