برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  2 , شماره  8 ; از صفحه 63 تا صفحه 87 .
 
عنوان مقاله: 

كاربرد الگوي سام (SAM) در برنامه ريزي عدالت و توسعه اجتماعي (نقد برنامه سوم و چشم انداز برنامه چهارم)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

اگر در اين مقاله خواننده را با الگوي لندن تيف و سپس با الگوي بسط يافته لئون تيف، براي شناخت اثر توزيع درآمد آشنا مي کنيم، براي آن است که نشان دهيم چرا الگوي اول و دوم نمي توانند به طور کامل، روابط اجتماعي - اقتصادي را در جامعه به تصوير کشيده و آثار دستکاري در متغيرهاي برون زا را بر اين مجموع روابط نشان دهند. زيرا توزيع درآمد و سطح مصرف گروه هاي شغلي و درآمدي متفاوت، تحت تاثير سرمايه گذاري دولتي و خصوصي در بخش هاي مختلف صادرات و متغيرهاي برون زاي ديگر تغيير مي يابد و در نتيجه گروه هاي اجتماعي در سطح هاي مختلف جابه جا مي شوند.
در همه اقتصادهاي جهان، شناخت اين روابط اهميت دارند. البته اهميت اصلي در قلمرو تحليل هاي اقتصاد سياسي و سازو کارهاي دروني سيستم مشخص مي شود؛ اما نتايج بررسي کمي در دستگاهي واحد و در هم تنيده مي تواند برنامه ريزان را به خوبي پشتيباني کند. البته شايان ذکر است که اين بررسي نبايد به مثابه راهنمايي تمام عيار در نظر گرفته شود؛ بلکه صرفا به عنوان پشتيباني کننده قابل بررسي است. ضمنا نبايد در غياب آمارهاي گسترده و قابل اتکا، انتظار بررسي پشتيباني کننده مناسبي را داشت.
الگوي موسوم به SAM (الگوي محاسبات اجتماعي)، سعي کرده است وظيفه تبديل الگوي لئون تيف به يک الگوي جامع داده - ستانده اي اجتماعي - اقتصادي کمي را بر عهده بگيرد. اين الگو، رياضيات ماتريسي پيچيده اي دارد و علاوه بر آماربر بودن، به نرم افزارهاي قوي نيازمند است.
در اين مقاله با معرفي اين الگو، کوشش شده است تا تجربه هاي محاسباتي در ايران مرور شود و براي تدوين يک الگوي ياري رسان مفيد، که در حد انتظار موثر باشد، پيشنهادهاي مشخص ارايه کند. با توجه به اين نکته که الگوي پيشنهادي بايد با ضرورت هاي ساختاري و موجودي آماري و نيازهاي برنامه اي ايران، منطبق باشد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رییس دانا، ف. (1382). کاربرد الگوی سام (SAM) در برنامه ریزی عدالت و توسعه اجتماعی (نقد برنامه سوم و چشم انداز برنامه چهارم). رفاه اجتماعی, 2(8), 63-87. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5199Vancouver : کپی

رییس دانا فریبرز. کاربرد الگوی سام (SAM) در برنامه ریزی عدالت و توسعه اجتماعی (نقد برنامه سوم و چشم انداز برنامه چهارم). رفاه اجتماعی. 1382 [cited 2021September22];2(8):63-87. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5199IEEE : کپی

رییس دانا، ف.، 1382. کاربرد الگوی سام (SAM) در برنامه ریزی عدالت و توسعه اجتماعی (نقد برنامه سوم و چشم انداز برنامه چهارم). رفاه اجتماعی, [online] 2(8), pp.63-87. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5199. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی