برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  2 , شماره  8 ; از صفحه 25 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

اهداف توسعه در هزاره سوم: «پيمان ملل براي محو فقر»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

گزارش توسعه انساني در سال 2003 راجع به "اهداف توسعه در هزاره سوم" است که منشوري براي "گذار توسعه" از هزاره دوم به هزاره سوم ميلادي است. "اعلاميه هزاره سوم" که حاصل نشست سران 189 کشور جهان در سپتامبر 2000 بوده، مبناي اين اهداف هشتگانه است که مشتمل اند بر: ريشه کن کردن فقر و گرسنگي مفرط، فراهم نمودن دسترسي به آموزش ابتدايي، ارتقاي تساوي دو جنس و توانمند سازي زنان، کاستن مرگ و مير کودکان، ارتقاي سلامت مادران، مبارزه با ايدز، مالاريا و ساير بيماري ها، تضمين حفظ محيط و ايجاد يک مشارکت جهاني براي توسعه، تا سال 2015.
"
پيمان توسعه براي هزاره سوم" که در گزارش 2003 طرح مي شود، بر مبناي تعهدي طرح ريزي شده که رهبران جهان در کنفرانس تامين هزينه هاي توسعه (مونتري مکزيک، 2002) براي "ايجاد مشارکتي نو بين کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه در جهت اجراي موکد اعلاميه هزاره سوم" ابراز نمودند؛ و چارچوب مبسوطي را ارايه مي نمايد که نشان دهد چگونه مي توان راهکارهاي ملي توسعه و حمايت هاي فرا ملي از جانب سازمان هاي کمک کننده و موسسات بين المللي را در جهت رسيدن به "اهداف توسعه در هزاره سوم" همسو وهماهنگ نمود. رويکرد جديد سياست گذاري که در "پيمان توسعه" شرح داده شده، پيش از همه و بيش از همه، موانع ساختاري رشد اقتصادي و توسعه انساني، يعني آنچه که در مباحث توسعه در دهه 90 مورد غفلت قرار گرفته بود را مورد بحث و تاکيد قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورملک، ف. (1382). اهداف توسعه در هزاره سوم: «پیمان ملل برای محو فقر». رفاه اجتماعی, 2(8), 25-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5197Vancouver : کپی

پورملک فرشاد. اهداف توسعه در هزاره سوم: «پیمان ملل برای محو فقر». رفاه اجتماعی. 1382 [cited 2021December01];2(8):25-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5197IEEE : کپی

پورملک، ف.، 1382. اهداف توسعه در هزاره سوم: «پیمان ملل برای محو فقر». رفاه اجتماعی, [online] 2(8), pp.25-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5197. 

 
بازدید یکساله 923 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی