برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  - , شماره  26 ; از صفحه 57 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

مفهوم حس مكان و عوامل شكل دهنده آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معماری، دانشکده فنی، دانشگاه زنجان
 
چکیده: 

حس مکان به معناي ادراک ذهني مردم از محيط و احساسات کم و بيش آگاهانه آنها از محيط خود است که شخص را در ارتباطي دروني با محيط قرار مي دهد، به طوري که فهم واحساس فرد با زمينه معنايي محيط پيوند خورده و يکپارچه مي شود. اين حس عاملي است که موجب تبديل يک فضا به مکاني با خصوصيات حسي و رفتاري ويژه براي افراد خاص مي گردد. حس مکان علاوه بر اين که موجب احساس راحتي از يک محيط مي شود، از مفاهيم فرهنگي مورد نظر مردم، روابط اجتماعي و فرهنگي جامعه در يک مکان مشخص حمايت کرده و باعث ياد آوري تجارب گذشته و دست يابي به هويت براي افراد مي شود.
با توجه به اهميت اين حس در ارتقاي کيفيت فضاي طراحي شده، اين پژوهش به بررسي مفهوم حس مکان و عوامل موثر بر آن پرداخته و تاثير عوامل کالبدي و عوامل شناختي استفاده کنندگان بر احساس افراد نسبت به فضا را بررسي مي کند. اين مقاله در ابتدا به معناي حس مکان و مفهوم آن از ديدگاه هاي مختلف پرداخته و در نهايت سطوح مختلف و عوامل شکل دهنده آن را بيان مي کند و در نهايت مدلي براي نشان دادن چگونگي تاثيرات اين عوامل ارايه مي کند. مدل پيشنهادي قابل فهم و کاربردي اين مقاله مي تواند چارچوبي براي آگاهي طراحان نسبت به چگونگي تاثير فضاي معماري بر حس استفاده کنندگان فراهم آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فلاحت، م. (1385). مفهوم حس مکان و عوامل شکل دهنده آن . هنرهای زیبا, -(26), 57-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49948Vancouver : کپی

فلاحت محمدصادق. مفهوم حس مکان و عوامل شکل دهنده آن . هنرهای زیبا. 1385 [cited 2021November27];-(26):57-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49948IEEE : کپی

فلاحت، م.، 1385. مفهوم حس مکان و عوامل شکل دهنده آن . هنرهای زیبا, [online] -(26), pp.57-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49948. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 5041 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی