برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  27 , شماره  4 ; از صفحه 313 تا صفحه 318 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير هم كشتي (Coculture) سلول هاي گرانولوزا در تكوين جنينهاي يك سلولي موش در محيط آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بهبود شرايط محيط كشت جنين به دليل اهميتي كه در تكنيكهاي پيشرفته درمان نازايي دارد، مورد توجه وسيع محققان مي‌باشد. فراهم آوردن شرايط لازم براي امكان عبور جنين‌ها از مرحله حساس ايست رشد مي تواند به عنوان يكي از معيارهاي مهم ارزيابي كيفيت محيط كشت مورد توجه قرار گيرد. يكي از تكنيك‌هاي مهم براي بهينه كردن شرايط محيط كشت استفاده از روش هم كشتي (Coculture) مي‌باشد. در اين تحقيق تاثير هم كشتي سلول‌هاي گرانولوزا بر تكوين جنين‌هاي يك سلول موش مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روشها: جنين‌هاي يك سلول از موش‌هاي سوري به دنبال تحريك تخمداني توسط HMG وhCG  به دست آمدند. سلول‌هاي گرانولوزا با استفاده از هيالورونيداز 0/1 درصد از سلول‌هاي تخم جدا شده و با استفاده از روش پركل به طور نسبي از سلو‌ل‌هاي خوني پاكسازي شدند. جنين‌ها در محيط هامز F10 (گروه شاهد) و محيط هامز F10 با هم كشتي سلول‌هاي گرانولوزا (گروه مورد) به مدت 120 ساعت كشت شدند.
يافته‌ها: 22.4% از جنين‌هاي كشت داده شده در محيط هم كشتي مرحله‌ ايست رشدي را پشت سر گذاشته در حالي كه اين نسبت به طور معني دار در گروه شاهد كمتر بوده است (12.8% ، P<0.05). همچنين در گروه هم كشتي نسبت بالاتري از جنين‌هاي كه مرحله ايست رشدي را پشت سر گذاشته بودند با ادامه رشد به مرحله بلاستوسيست رسيدند (11.2% در مقابل 2.4% ، P<0.05).
نتيجه گيري و توصيه‌ها: بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق مي‌توان گفت كه سيستم هم كشتي سلول‌هاي گرانولوزا شرايط مناسب تري را در مقايسه با محيط كشت هامز F10 براي تكوين جنين‌ها فراهم مي‌آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کریم پورملک شاه، ع.، و اسماعیل نژادمقدم، ا. (1382). تاثیر هم کشتی (Coculture) سلول های گرانولوزا در تکوین جنینهای یک سلولی موش در محیط آزمایشگاهی. پژوهش در پزشکی, 27(4), 313-318. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4789Vancouver : کپی

کریم پورملک شاه عباسعلی، اسماعیل نژادمقدم امیر. تاثیر هم کشتی (Coculture) سلول های گرانولوزا در تکوین جنینهای یک سلولی موش در محیط آزمایشگاهی. پژوهش در پزشکی. 1382 [cited 2021September18];27(4):313-318. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4789IEEE : کپی

کریم پورملک شاه، ع.، اسماعیل نژادمقدم، ا.، 1382. تاثیر هم کشتی (Coculture) سلول های گرانولوزا در تکوین جنینهای یک سلولی موش در محیط آزمایشگاهی. پژوهش در پزشکی, [online] 27(4), pp.313-318. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4789. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی