برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  27 , شماره  4 ; از صفحه 305 تا صفحه 312 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي بهداشت روان در يك جمعيت از جانبازان اعصاب و روان و همسران آنان در استان قم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: جنگ به عنوان يك عامل استرس زا مي تواند منجر به عوارض ناگواري در زندگي انسانها شود. افرادي كه مستقيما در جنگ شركت مي كنند و به نوعي در معرض تروماهاي ناشي از اين بلاي خانمانسوز قرار مي گيرند اولين قربانيان جنگ هستند. اثرات جنگ تا اعماق خانواده ها و جامعه نيز نفوذ مي كند. خانواده مجروحين، معلولين، شهدا و اسرا قربانيان فراموش شده جنگ محسوب مي شوند. هدف اين مطالعه بررسي سلامت رواني و شيوع اقسردگي در خانواده جانبازان جنگ تحميلي استان قم و همسران آنان مي باشد.
مواد
و روشها: در اين مطالعه مقطعي دو پرسشنامه معتبر GHQ و Beck و يك پرسشنامه حاوي اطلاعات جمعيت شناختي روي 250 جانباز و همسر جانباز (160 مرد و 90 زن) اجرا شد. در واقع 90 زوج مورد بررسي قرار گرفتند. نمونه ها از بين جانبازان اعصاب و روان استان قم كه داراي پرونده جانبازي بودند، بطور تصادفي انتخاب شدند.
يافته ها: آزمون بك
ميزان افسردگي جانبازان (از خفيف تا شديد) را 96.3 درصد و ميزان افسردگي همسرانشان را 88.9 درصد نشان داد. آزمون GHQ  94.5 درصد جانبازان اعصاب و روان و 86.7 درصد همسران آنها را مشكوك به عدم سلامت روان معرفي مي كند.
نتيجه گيري و توصيه ها: بر
اساس نتايج حاصل ار اين نتايج حاصل از اين تحقيق اختلالات اضطرابي،‌ انطباقي، و اختلال در روابط بين فردي در بين خانواده ها چشمگير بود. دراين خصوص توصيه مي شود ضمن توجه به جنبه هاي بهداشت روان جانبازان مطالعات بيشتر صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بحرینیان، س.، و برهانی، ح. (1382). بررسی بهداشت روان در یک جمعیت از جانبازان اعصاب و روان و همسران آنان در استان قم. پژوهش در پزشکی, 27(4), 305-312. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4788Vancouver : کپی

بحرینیان سیدعبدالمجید، برهانی حسین. بررسی بهداشت روان در یک جمعیت از جانبازان اعصاب و روان و همسران آنان در استان قم. پژوهش در پزشکی. 1382 [cited 2021September20];27(4):305-312. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4788IEEE : کپی

بحرینیان، س.، برهانی، ح.، 1382. بررسی بهداشت روان در یک جمعیت از جانبازان اعصاب و روان و همسران آنان در استان قم. پژوهش در پزشکی, [online] 27(4), pp.305-312. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4788. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 554 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی