برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  4 ; از صفحه 1 تا صفحه 8 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج استفاده از ليزر سيستم ليزر Dodick-ARC در درمان جراحي كاتاراكت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان فارابی
 
چکیده: 

هدف: ارزيابي كارايي و بي خطري ليزر Nd:YAG در جراحي كاتاراكت و مقايسه نتايج باليني و عوارض آن با اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون.
روش: در قالب يك مطالعه تصادفي و آينده نگر، تعداد 30 چشم از 30 بيمار براساس سيستم عملي تقسيم بندي كاتاراكت Lens Opacity Classiflcation System III (LOCS III) از نظر شدت كدورت عدسي به 2 گروه NO≤1.9 و NO>2 تقسيم شده و به طور تصادفي تحت جراحي كاتاراكت به يكي از دو روش ليزر فيكوامولسيفيكاسيون به كمك سيستم Dodick ARC و اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون قرار گرفتند. قبل از عمل تمامي بيماران تحت معاينات كامل چشم پزشكي از قبيل معاينات با اسليت، ريفركشن، فوندوسكپي، تونومتري، اندازه گيري شمارش سلولهاي اندوتليال و پاكيمتري قرار گرفتند. جهت عمل ليزر فيكوامولسيفيكاسيون از برش Clear Corneal و براي اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون از برش قرنيه اي ليمبال يا اسكلرال تانل استفاده شد. براي تمامي بيماران از يك لنز تاشو اكريليك استفاده گرديد.
نتايج: از نظر متوسط UCVA و BCVA قبل عمل هيچگونه تفاوت معني داري بين بيماران دو روش جراحي وجود نداشت. امكان فيكوامولسيفيكاسيون با استفاده از ليزر ND:YAG قبل عمل هيچگونه تفاوت معني داري بين بيماران دو روش جراحي وجود نداشت. امكان فيكوامولسيفيكاسيون با استفاده از ليزر ND:YAG در 3 بيمار وجود نداشت كه مجبور به تبديل عمل جراحي به اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون با استفاده از ليزر ND:YAG در 3 بيمار وجود نداشت كه مجبور به تبديل عمل جراحي به اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون با استفاده از ليزر ND:YAG در 3 بيمار وجود نداشت كه مجبور به تبديل عمل جراحي به اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون شديم. متوسط زمان فيكوامولسيفيكاسيون در روش ND:YAG، 14±2.58 دقيقه در گروه يك دانسيته كاتاراكت (NO≤1.9) و 4.7±1.8 در گروه 2 دانسيته كاتاراكت (NO>2) بود كه به طور قابل ملاحظه اي نسبت به زمان مصرفي در اولتراساند فيكوامولسيفيكاسيون بيشتر بود 1.1±0.26) دقيقه در گروه NO<1.9 و 1.5±0.43 در گروه (NO>2. متوسط انرژي مصرفي به ترتيب در دو گروه 1 و 2 دانسيته كاتاراكت در روش ليزر Nd:YAG به ترتيب 1.96±1.4 ژول و 3.5±1.71 ژول و به طور قابل ملاحظه اي كمتر از انرژي مصرفي در گروه هاي معادل به روش اولتراساندفيكو يعني به ترتيب 206.3±84.3 ژول و 361.2±143.31 ژول بود. از نظر شمارش سلول هاي اندوتليال تفاوت قابل ملاحظه اي بين دو روش مشاهده نمي شد و هيچگونه عارضه مخاطره آميزي براي ديد نيز در هيچيك از بيماران ديده نشد.
نتيجه گيري: امولسيفيكاسيون لنز با استفاده از ليزر Nd:YAG در چشم هايي كه نوكلئوسي نرم و يا از نظر سختي، وضعيت متوسطي دارند، روش موثر باي انجام جراحي كاتاراكت با برش كوچك مي باشد. در مقايسه با اولتراساندفيكو، فيكوامولسيفيكاسيون نوكلئوس با شدت سختي بيشتر مستلزم صرف زمان بيشتر بوده و براي دستيابي به سرعت بيشتري در فيكوامولسيفيكاسيون با ليزر Nd:YAG لازم است تغييرات مناسبي در روش جراحي و ابزارهاي مربوط به آن صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی، ح.، و خانلری، م. (1382). نتایج استفاده از لیزر سیستم لیزر Dodick-ARC در درمان جراحی کاتاراکت. مجله چشم پزشکی ایران, 16(4), 1-8. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4767Vancouver : کپی

هاشمی حسن، خانلری مهدی. نتایج استفاده از لیزر سیستم لیزر Dodick-ARC در درمان جراحی کاتاراکت. مجله چشم پزشکی ایران. 1382 [cited 2021September24];16(4):1-8. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4767IEEE : کپی

هاشمی، ح.، خانلری، م.، 1382. نتایج استفاده از لیزر سیستم لیزر Dodick-ARC در درمان جراحی کاتاراکت. مجله چشم پزشکی ایران, [online] 16(4), pp.1-8. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4767. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 96 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی