برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  3 ; از صفحه 54 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

كراتيت استرومايي ناشي از افزايش فشار چشم و ميوپي گذاري ناشي از آن بعد از عمل ليزيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: گزارش يك مورد عارضه افزايش IOP در اثر استفاده از استروييد موضعي و كراتيت و ميوپي گذاري ناشي از آن بعد از عمل ليزيك.
روش: خانم 29 ساله اي با تشخيص نزديك بيني و آستيگماتيسم تحت عمل ليزيك دو طرفه قرار گرفت. بيمار سابقه بيماري چشمي نداشت و معاينات چشمي در حد نرمال بود. دو هفته بعد از عمل بيمار به علت كاهش ديد هر دو چشم بخصوص چشم راست مراجعه كرد. ديد بدون اصلاح چشم راست 1/10 و در چشم چپ 8/10 بود و در معاينه Slit Lamp فقط كدورت قرنيه در Interface وجود داشت. رتينوسكوپي چشم راست را -7.5-2.25×10 و چشم چپ را -0.5-2.00×15° نشان مي داد.IOP  دو چشم با دستگاه Applanation به ترتيب 37 و 27 ميليمتر جيوه بود. بيمار براي دو هفته به طور مكرر از استروييد موضعي استفاده كرده بود.
نتايج: پس از قطع استروييد تاپيكال داروي تيمولول موضعي و استازولاميد سيستميك جهت كاهش IOP تجويز شد. بعد از 2 هفته، كدورت قرنيه و ميوپي كاملا از بين رفت و IOP در دو چشم 15 ميليمتر جيوه بود. ديد بدون اصلاح در چشم راست و چپ 10/9 بود.
نتيجه گيري:
Pressure Induced Stromal Keratitis (PISK) پديده اي است كه كمتر به آن توجه شده است. تشخيص سريع اين عارضه LASIK بسيار مهم است و افتراق آن با DLK ضروري به نظر مي رسد، زيرا در اولي كورتيكواستروييد را بايد قطع كرد و داروهاي كاهش دهنده IOP تجويز كند و در دومي افزيش دوز استروييد يا اقدامات ديگر درماني بايد انجام شود. ميوپي در چند روز بعد از عمل LASIK مي تواند همراه با افزايش IOP باشد. در اين افراد اقدامات سريع و مناسب مي تواند از ايجاد تغييرات ميدان بينايي جلوگيري كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمیان، م.، و رحیمی، ف.، و مقیمی، س. (1382). کراتیت استرومایی ناشی از افزایش فشار چشم و میوپی گذاری ناشی از آن بعد از عمل لیزیک. مجله چشم پزشکی ایران, 16(3), 54-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4763Vancouver : کپی

هاشمیان محمدناصر، رحیمی فیروزه، مقیمی ساسان. کراتیت استرومایی ناشی از افزایش فشار چشم و میوپی گذاری ناشی از آن بعد از عمل لیزیک. مجله چشم پزشکی ایران. 1382 [cited 2021September17];16(3):54-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4763IEEE : کپی

هاشمیان، م.، رحیمی، ف.، مقیمی، س.، 1382. کراتیت استرومایی ناشی از افزایش فشار چشم و میوپی گذاری ناشی از آن بعد از عمل لیزیک. مجله چشم پزشکی ایران, [online] 16(3), pp.54-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4763. 

 
بازدید یکساله 63 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی