برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  2 ; از صفحه 50 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

عارضه چشمي Salt and Pepper در افراد مبتلا به ژيارديا لامبليا در تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عارضه Salt and Pepper (نمك و فلفل) عارضه اي است كه در شبكيه چشم انسان ايجاد مي شود گرچه عوامل اين عارضه كاملا شناخته شده نيست ولي در افراد مبتلا به ژيارديا اين عراضه ممكن است مشاهده شود. در مطالعه حاضر، افراد مبتلا به ژيارديا لامبليا در تهران از لحاظ داشتن اين عارضه مورد مطالعه قرار گرفته اند.
مواد و روش ها: 50 فرد مبتلا به ژيارديا لامبليا به عنوان گروه مورد و 50 فرد سالم به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند. اين افراد ابتلا تحت معاينات چشم قرار گرفتند. سپس شاخص هاي خون شناسي و ايمنولوژيكي آنها از قبيل ميزان ائوزينوفيلي و ميزان، IgG، IgA،IgE  سرم آنها اندازه گيري شد. براي اندازه گيري IgA و IgG از كيتهاي SRID و براي IgE از كيت ELISA استفاده شد.
يافته ها: طبق نتايج به دست آمده، شش نفر از افراد آلوده به ژيارديا داراي عارضه چشمي Salt and Peppaer بوده اند كه پس از درمان با مترونيدازول علايم عارضه در سه نفر از آنها كاملا برطرف گرديد در حالي كه در افراد غيرآلوده اين عارضه مشاهده نشد. علاوه بر اين، ميانگين اتوزينوفيلي و ميزان IgG، IgA،IgE  توتال در افراد آلوده افزايش چشميگري داشته و در مقايسه با افراد غيرآلوده اين تغييرات از لحاظ آماري كاملا معني دار بوده است. اختلاف ميانگين ائوزينوفيلي و IgE در افراد آلوده وجود عارضه چشمي و فاقد آن نيز معني دار بوده است.
نتيجه گيري: نقش ائوزينوفيلي و IgE در بروز عارضه Salt and Pepper در افراد آلوده به ژيارديا بسيار قابل تامين است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی