برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 14 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سير آستيگماتيسم ايجاد شده پس از عمل جراحي فيكو با برش هاي مختلف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پيشينه و هدف: تعيين برش ايده آل در فيكو جهت كاهش آستيگماتيسم قرنيه اي قبلي و نهايي بيمار.
مواد و روش ها: مطالعه به صورت آينده نگر بر روي 100 بيمار مبتلا به كارتاراكت با نمونه گيري غير تصادفي و مبتني بر هدف انجام شد. آسيتيگماتيسم بيمار قبل از عمل به وسيله كراتومتر سنجيده شد و برشي در محور Steep قرنيه داده شد. بسته به نوع لنز داخل چشمي برش 2/3 ميليمتري در قرنيه يا 6 ميليمتري در قرنيه و يا اسكلرا داده شد. برش هاي 6 ميليمتري با بخيه بسته شدند و در برش هاي 2/3 ميليمتري بسته به وضعيت نشت مايع در صورت لزوم بخيه زده شد. بيماران به مدت يك سال پيگيري شدند.
يافته ها: متوسط آستيگماتيسم بيماران قبل از جراحي 1/1 ديوپتر و پس از عمل در ويزيتهاي يك روز، يك هفته. يك ماه، سه ماه، و يكسال به ترتيب 9/2، 3/2، 9/1، 5/1 و 5/1 ديوپتر بود.
سير آستيگماتيسم در همه برش ها به سمت آستيگماتيسم مخالف قاعده بود و اين سير به خصوص در برش 2/3 ميليمتر قرنيه اي فوقاني و بدون بخيه بارزتر از بقيه موارد بود. برش 2/3 ميليمتري قرنيه اي تمپورال و بدون بخيه در بين بقيه برش ها، آسيتگماتيسم كمتري ايجاد كرده و با ثبات بوده است. (9/0 ديوپتر تغيير آستيگماتيسم پس از يكسال نسبت به قبل از عمل). برش اسكلرال تونل فوقاني نسبت به برش 6 ميليمتري قرنيه اي فوقاني با بخيه از ثبات بيشتري برخوردار بوده و نوسانات كمتري داشته و در انتها نيز مانند برش 2/3 ميليمتري قرنيه اي تمپورال آستيگماتيسم كمي ايجاد مي كند. (9/0 ديوپتر تغيير آستيگماتيسم پس از يك سال نسبت به قبل از عمل)
نتيجه گيري و پيشنهادات: فشار پلك بر روي برش هاي قرنيه اي فوقاني و بدون بخيه باعث شيفت بيشتر به سمت آستيگماتيسم مخالف قاعده در مقايسه با برش هاي تمپورال مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صداقت، م.، و قرایی، ح.، و یعقوبی، ن. (1382). بررسی سیر آستیگماتیسم ایجاد شده پس از عمل جراحی فیکو با برش های مختلف. مجله چشم پزشکی ایران, 16(1), 14-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4728Vancouver : کپی

صداقت محمدرضا، قرایی حمید، یعقوبی نفیسه. بررسی سیر آستیگماتیسم ایجاد شده پس از عمل جراحی فیکو با برش های مختلف. مجله چشم پزشکی ایران. 1382 [cited 2021September18];16(1):14-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4728IEEE : کپی

صداقت، م.، قرایی، ح.، یعقوبی، ن.، 1382. بررسی سیر آستیگماتیسم ایجاد شده پس از عمل جراحی فیکو با برش های مختلف. مجله چشم پزشکی ایران, [online] 16(1), pp.14-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4728. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی