برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 7 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

درمان جراحي متاستازهاي ريوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اولين عمل جراحي برداشت متاستاز ريوي در سال 1882 به وسيله Weinlechner صورت گرفته است. اين عمل منجر به مرگ بيمار در روز بعد از عمل شد. يكسال بعد، يعني در سال 1883، Kronlein توانست اين عمل را با موفقيت انجام دهد. وي حين عمل ساركوم عود يافته جدار قفسه سينه در يك دختر 18 ساله متوجه وجود يك متاستاز در ريه شد كه به اندازه يك گردو بود و در فاصله اي دورتر از تومور جدار قفسه سينه قرار داشت. با يك عمل جراحي "wedge resction" آن را برداشت و اين بيمار 7 سال ديگر زنده ماند و از عود دوباره سرطان درگذشت. ولي به دنبال اين عمل باز هم دوران طولاني از بدبيني در ميان جامعه پزشكي در مورد متاستاتكتومي وجود داشت و اين سوالات پيوسته مطرح مي شد كه اصولا آيا اين كار اثري دارد و يا حتي از نظر اخلاقي درست است. اين انتقادات بيشتر بر پايه اين اعتقاد بود كه ظهور متاستاز نشان دهنده انتشار بيماري و بي فايده بودن هر عمل جراحي است. به هر حال در طي چندين دهه بعد، تلاشهايي در جهت درمان جراحي بيماران مبتلا به متاستازهاي ريوي با درجات متفاوتي از موفقيت انجام ميشد. ظهور شيمي درماني در دهه 60 باعث تحول مهمي در متاستازهاي ريوي شد. عده زيادي از بيماران مبتلا به كانسرهاي مختلف با اين درمان مدت بيشتري زنده مي مانند و با متاستازهاي منفرد و قابل برداشت در ريه مراجعه ميكردند. از طرف ديگر روشهاي جراحي مناسبتر شد و ميزان مرگ و مير بعد از عمل كاهش يافت. امروزه برداشتن متاستازهاي ريوي بخشي از درمان در خيلي از سرطانها شده است و تنها اختلاف نظرهاي موجود، در مورد انديكاسيون عمل و نحوه انتخاب بيماران است و سريهاي متعددي از بيماران عمل شده با نتايج خوبي گزارش شده است.
در هر حال هنوز هم ميزان بهبودي در كل بيماران عمل دشه در حدود 20% است و نتايج موفقيت آميز گزارش شده بيشتر در گروه هاي انتخاب شده بيماران بوده است و نبايد در هر بيماري و به هر قيمتي اقدام به متاستاتكتومي كرده و بيمار را با اميدي غير واقع بينانه مجبور به تحمل اعمال جراحي متعدد و رنج آور نمود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباسی دزفولی، ع.، و جواهرزاده، م.، و دانشورکاخکی، ا.، و عرب، م.، و شادمهر، م. (1382). درمان جراحی متاستازهای ریوی. تنفس, 2(6), 7-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4709Vancouver : کپی

عباسی دزفولی عزیزاله، جواهرزاده مجتبی، دانشورکاخکی ابوالقاسم، عرب مهرداد، شادمهر محمدبهگام. درمان جراحی متاستازهای ریوی. تنفس. 1382 [cited 2021September18];2(6):7-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4709IEEE : کپی

عباسی دزفولی، ع.، جواهرزاده، م.، دانشورکاخکی، ا.، عرب، م.، شادمهر، م.، 1382. درمان جراحی متاستازهای ریوی. تنفس, [online] 2(6), pp.7-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4709. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2885 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی