برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 51 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ديابت بر ميزان شنوايي در بيماران 55-15 سال شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اينكه بيماري ديابت شيرين شايعترين بيماري غددي است و تعداد زيادي از بيماران از كاهش شنوايي شكايت دارند و با در نظر گرفتن نتايج نامشخص بدست آمده از مطالعات قبلي انجام شده در اين زمينه، تحقيق حاضر به منظور بررسي تاثير ديابت بر ميزان شنوايي در بيماران مراجعه كننده به مراكز درماني مختلف دانشگاهي شهر تهران در سالهاي 80-1373 انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق از نوع تحليلي به صورت آينده نگر بر روي 1500 بيمار ديابتي و 1400 فرد سالم كه از لحاظ سن و جنس كاملا با گروه مورد يكسان ولي ديابتي نبودند و در سنين بين 55-15 سال شهر تهران اجرا گرديد. اين افراد در مراكز مختلف دانشگاهي شهر تهران از بين بيماراني كه تشخيص ديابت در آنها مسجل شده بود و حاضر به همكاري بودند به شيوه تصادفي انتخاب و از طريق مصاحبه، پرسشنامه، معاينه گوشها و انجام آزمايشهاي اديومتري با توان خالص، گفتاري، امپدانس و پاسخ شنوايي ساقه مغز (ABR) مورد ارزيابي قرار گرفتند. به طور همزمان افرادي كه به مراكز فوق مراجعه كرده و بر طبق معيارهاي انجمن بين المللي ديابت فاقد بيماري بوده و حاضر به همكاري بودند را به عنوان گروه شاهد تلقي كرده و تستهاي مشابه از نظر شنوايي انجام شد. نتايج سنجش شنوايي هر دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: تحقيق نشان داد كه اولاً كاهش شنوايي مشخص در فركانسهاي بالا (4-8 (KHz بين گروه بيماران ديابتي و گروه شاهد وجود دارد (P<0.05). ثانيا اختلاف مشخصي در ميزان شنوايي در بيماران ديابتي غير وابسته به انسولين در فركانسهاي بالا نسبت به گروه شاهد ديده شد (P<0.01). ثالثا ميزان شنوايي در بيماران ديابتي داراي عوارض به نحو مشخصي در فركانسهاي بالا نسبت به گروه شاهد افت داشت (P<0.01). رابعا بيماران با ابتلا كوتاه مدت به ديابت داراي شنوايي طبيعي بوده اما ميزان شنوايي بيماران با مدت ابتلا طولاني به ديابت اختلاف چشمگيري در فركانسهاي بالا (4-8KHz ) نسبت به گروه شاهد داشته است(P<0.005).
 
نتيجه گيري و پيشنهادات: با توجه به ميزان شيوع ديابت و وجود كاهش شنوايي حسي ـ عصبي به خصوص دو طرفه در فركانسهاي بالا در تعداد قابل ملاحظه اي از بيماران مورد مطالعه در اين تحقيق، توصيه ميشود در كليه بيماران ديابتي در ابتداي تشخيص اديومتري به عنوان سابقه شنوايي انجام شود و سپس در فواصل زماني منظم ساليانه با انجام تستهاي شنوايي نه تنها از وضعيت شنوايي اطلاع حاصل شود بلكه شايد بتوان از اين مساله به عنوان نمودي از وضعيت كنترل بيماري ديابت و عوارض آن استفاده كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صفوی نایینی، س.، و فتح العلومی، م.، و صفوی نایینی، س. (1382). بررسی تاثیر دیابت بر میزان شنوایی در بیماران 55-15 سال شهر تهران. تنفس, 2(6), 51-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4704Vancouver : کپی

صفوی نایینی سیدعباس، فتح العلومی محمدرضا، صفوی نایینی سیدعلی. بررسی تاثیر دیابت بر میزان شنوایی در بیماران 55-15 سال شهر تهران. تنفس. 1382 [cited 2021October25];2(6):51-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4704IEEE : کپی

صفوی نایینی، س.، فتح العلومی، م.، صفوی نایینی، س.، 1382. بررسی تاثیر دیابت بر میزان شنوایی در بیماران 55-15 سال شهر تهران. تنفس, [online] 2(6), pp.51-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4704. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی