برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  46 , شماره  82 ; از صفحه 28 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عفونت ادراري در بيماران با آسيب هاي نخاعي مبتلا به مثانه نوروژنيك اسپاستيك و فلاكسيد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: عفونت ادراري شايعترين عارضه آسيب نخاعي است، با توجه به عوارض درمان نامناسب همچون تخريب كليه و مرگ و مير در نزد بيماران، مطالعه حاضر در خصوص تفاوت هاي بين انواع ضايعات نخاعي و اثر آنها بر شيوع عفونت شكل گرفت.
روش كار: تعداد 98 بيمار با آسب نخاعي در دو گروه بيماران مبتلا به مثانه نوروژنيك اسپاستيك 52) بيمار) و بيماران با مثانه نوروژنيك فلاكسيد (46 بيمار) در يك دوره 18 ماهه مورد بررسي قرار گرفتند و از لحاظ فراواني عفونت هاي ادراري و عوامل خطر موثر در بروز عفونت و عواقب پايدار كليوي در دو گروه با يكديگر مقايسه شدند.
يافته ها: نتايج به دست آمده نشان داد كه كشت مثبت ادرار، رفلاكس وزيكويورترال گردي 3 و 4، هيدرونفروز و اسكار كليوي در گروه مثانه نوروژنيك اسپاستيك با فراواني بيشتري در مقايسه با گروه مثانه نوروژنيك فلاكسيد وجود داشت ولي باقيمانده ادراري قابل توجه در بيماران مثانه نوروژنيك فلاكسيد بيشتر گزارش شد. موارد كشت مثبت در دو گروه از لحاظ شيوع پيوري تفاوت آماري نداشتند. شايعترين اجرام مسوول بروز عفونت ادراري در بيماران ارگانيسم هاي گرم منفي هوازي روده اي شامل اكولاي، پروتئوس، پسودومونا و كلبسيلا بود. عفونت هاي ادراري پلي ميكروبيال گرچه در گروه مثانه نوروژنيك اسپاستيك بيشتر ملاحظه شد ولي دو گروه تفاوت آماري معني داري را نشان ندادند.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بررسي حاضر كه با آمار منتشر شده در منابع جهاني نيز همخواني دارد، به نظر مي رسد كه مثانه فلاكسيد در مقايسه با مثانه اسپاستيك لااقل در كوتاه مدت با عوارض كمتري همراه است و تشخيص و درمان مناسب بيماران مي تواند مشكلات ناشي از آن را به حداقل برساند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 435
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی