برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  46 , شماره  82 ; از صفحه 34 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سير باليني و تاثير درمان بالوتيروكسين سديم در 43 كودك مبتلا به تيروئيديت هاشيماتو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: تيروئيديت هاشيماتو شايعترين علت هيپوتيروئيديسم اكتسابي در كودكان و نوجوانان است. تظاهر كلينيكي بيماري به سه شكل هيپوتيروئيد، يوتيروئيد و به طور نادر هيپرتيروئيد مي باشد. اين مطالعه با هدف بررسي سير باليني و تاثير درمان بالوتيروكسين سديم در كودكان مبتلا به تيروئيديت هاشيماتو انجام گرفت.
روش كار: در اين مطالعه آينده نگر كه بر روي مراجعين به كلينيك غدد و متابوليسم كودكان بيمارستان امام رضا (ع) مشهد در سال هاي 81-1379 انجام شده است. ابتدا 43 كودك مبتلا به گواتر و تيروئيديت هاشيماتو به روش نمونه گيري آسان، انتخاب شدند. تشخيص تيروئيديت هاشيماتو بر اساس اندازه گيري TPOAb و TGBA تاييد شد. بيماران به دو گروه هيپوتيروئيد (26 بيمار) و يوتيروئيد (17 بيمار) تقسيم بندي شدند و درمان با لوتيروكسين براي ميانگين زماني 20 ماه انجام شد. سپس پيگيري بيماران پس از قطع درمان به مدت 11 ماه انجام گرفت و اثرات قطع دارو بررسي گرديد. قد و وزن بيماران در شروع و خاتمه مطالعه با منحني هاي استاندارد مقايسه شد و در هر دو گروه ميزان رشد قدي و وزني متناسب با منحني ها افزايش نشان داد.
يافته ها: در 95% بيماران هيپوتيروئيد و 75% بيماران يوتيروئيد، كاهش مشخص سايز گواتر در طي درمان مشاهده گرديد. 100% بيماران هيپوتيروئيد در طي درمان از نظر فونكسيون يوتيروئيد شدند و پس از قطع درمان در طي 3 تا 6 ماه، در 92% موارد عود هيپوتيروئيدي در 50% افزايش مجدد سايز گواتر به وجود آمد. در گروه يوتيروئيد پس از قطع درمان، در 24% بيماران هيپوتيروئيدي و در 16% بيماران بزرگي مجدد سايز گواتر ديده شد. در هر دو گروه پاسخ تقريبا كامل به شروع مجدد درمان با لوتيروكسين و طبيعي شدن تست هاي فونكسيون تيروئيد و كوچك شدن مجدد سايز گواتر مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: از ميان تمام بيماران مورد مطالعه، در 6 مورد بروز فاميلي بيماري، همراهي با IDDM و نيز ندول سرد مشاهده شد. با توجه به نتايج مطالعه، استفاده از درمان با لوتيروكسين در گروه بيماران هاشيماتو نوع هيپوتيروئيد و نيز درگروه يوتيروئيد با اندازه بزرگ، توصيه مي شود و در گروه بيماران يوتيروئيد با گواتر كوچك توصيه به ارزيابي منظم دوره اي از نظر احتمال بروز هيپوتيروئيديسم مي شود. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وکیلی، ر.، و رفاهی، ح. (1382). بررسی سیر بالینی و تاثیر درمان بالوتیروکسین سدیم در 43 کودک مبتلا به تیروئیدیت هاشیماتو. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 46(82), 34-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4586Vancouver : کپی

وکیلی رحیم، رفاهی حمیدرضا. بررسی سیر بالینی و تاثیر درمان بالوتیروکسین سدیم در 43 کودک مبتلا به تیروئیدیت هاشیماتو. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1382 [cited 2021September22];46(82):34-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4586IEEE : کپی

وکیلی، ر.، رفاهی، ح.، 1382. بررسی سیر بالینی و تاثیر درمان بالوتیروکسین سدیم در 43 کودک مبتلا به تیروئیدیت هاشیماتو. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 46(82), pp.34-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4586. 

 
بازدید یکساله 145 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی