برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي 5 ساله آنوماليهاي مادرزادي سر و گردن در 16847 نوزاد متولد شده در زايشگاه بيمارستان قائم(عج) دانشگاه علوم پزشكي مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
مقدمه: آنوماليهاي كنژنيتال سر و گردن نسبتاً نادر هستند، مواردي از آنها در بدو تولد به علت تغييرات ظاهري، اختلال در تنفس، گريه كردن و بلع تشخيص داده ميشوند و بعضي از موارد آنها در ماهها و سالهاي بعد تشخيص داده مي شوند.
روش مطالعه: اين مطالعه بر روي 16847 نوزاد كمتر از 30 روز سن در مدت 5 سال در زايشگاه بيمارستان قائم(عج) مشهد انجام گرفته است و در چهار سال اول مطالعه به صورت آينده نگر انجام شده است.
نتيجه: تعداد 89 مورد آنومالي سر و گردن تشخيص داده شده است كه 47 نفر دختر و 39 نفر پسر بوده اند، شكاف كام و همانژيو شايعترين ناهنجاريهاي مادرزادي در گروه مورد مطالعه بوده است هر چند مواردي از ناهنجاريهاي مادرزادي در ماهها و يا سالهاي بعد بروز مي كند.
نتيجه گيري: توجه خاص به تنفس، گريه و بلع نوزادان بسيار اهميت دارد. مواردي از ناهنجاريهاي مادرزادي شبه آترزي كوانال دو طرف و مواردي از ناهنجاريهاي حنجره سبب اختلال تنفسي مي شوند و ممكن است حيات بيمار را به مخاطره اندازند. در اين بررسي ضمن گزارش انسيدانس ناهنجاريهاي مادرزادي سر و گردن به مواردي كه حيات بيمار را تهديد مي نمايند منظور دقت بيشتر در تشخيص و درمان به موقع اشاره خواهد شد.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کدخدایان، س.، و نقیب زاده، م. (1382). بررسی 5 ساله آنومالیهای مادرزادی سر و گردن در 16847 نوزاد متولد شده در زایشگاه بیمارستان قائم(عج) دانشگاه علوم پزشکی مشهد. مجله گوش، گلو، بینی و حنجره ایران, 15(2 (پیاپی 32)), 42-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4555Vancouver : کپی

کدخدایان سیما، نقیب زاده مسعود. بررسی 5 ساله آنومالیهای مادرزادی سر و گردن در 16847 نوزاد متولد شده در زایشگاه بیمارستان قائم(عج) دانشگاه علوم پزشکی مشهد. مجله گوش، گلو، بینی و حنجره ایران. 1382 [cited 2021September24];15(2 (پیاپی 32)):42-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4555IEEE : کپی

کدخدایان، س.، نقیب زاده، م.، 1382. بررسی 5 ساله آنومالیهای مادرزادی سر و گردن در 16847 نوزاد متولد شده در زایشگاه بیمارستان قائم(عج) دانشگاه علوم پزشکی مشهد. مجله گوش، گلو، بینی و حنجره ایران, [online] 15(2 (پیاپی 32)), pp.42-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4555. 

 
بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی