برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر عصاره سير بر ميزان فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين (ACE) در سرم موشهاي صحرايي ديابتي شده با استرپتوزوتوسين (STZ)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ديابت قندي در دراز مدت سبب آسيب و اختلال در عملكرد اندامهاي مختلف مي شود. عوامل متعددي را در ايجاد عوارض ديابت دخيل مي دانند. افزايش فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين ACE) I ) در افراد ديابتي داراي عوارض عروقي، نفروپاتي و رتينوپاتي و در مدلهاي حيواني ديابت و اثرات مفيد مهار كننده هاي ACE در جلوگيري از عوارض ديابت گزارش شده است. سير (Allium sativum) داراي خواص درماني متعددي از جمله ضدفشارخون، ضد انعقاد، ضد ميكروبي و غيره مي‌ باشد. در برخي مطالعات مهار فعاليت آنزيم ACE توسط عصاره سير خوراكي و وحشي نشان داده شده است. در مطالعه حاضر ميزان فعاليت ACE در سرم موشهاي صحرايي ديابتي شده با STZ با و بدون درمان با عصاره سير و موشهاي صحرايي سالم با و بدون درمان با عصاره اندازه گيري شده و ميزان آن با يكديگر و با سالم مقايسه گرديد. براي اين منظور عصاره سير در دو دوره يك و دو ماه به موشهاي صحرايي ديابتي و همين طور موشهاي صحرايي سالم تزريق شد. نمونه هاي سرم جهت اندازه گيري ACE در شروع دوره آزمايش، روز سوم پس از القا ديابت و در پايان دوره يك و دو ماه از همه گروهها گرفته شد و اندازه گيري فعاليت ACE به روش رنگ سنجي كوشمن و چونگ انجام گرفت. نتايج نشان داد كه فعاليت ACE در موشهاي ديابتي شده با STZ نسبت به موشهاي سالم افزايش مي يابد ولي در موشهاي ديابتي شده تحت درمان با عصاره سير اين افزايش مشاهده نگرديد. بنابراين مي توان عصاره سير را به عنوان يك مهار كننده مناسب ACE در جلوگيري از عوارض ديابت معرفي كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، م.، و شفیعی مجددی، م.، و بلوچ نژادمجرد، ت.، و کمالی نژاد، م.، و کیهانی، م. (1383). بررسی اثر عصاره سیر بر میزان فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) در سرم موشهای صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوتوسین (STZ). مجله علوم پایه پزشکی ایران, 7(1 (پیاپی 21)), 17-22. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4538Vancouver : کپی

حسینی محمود، شفیعی مجددی محمد، بلوچ نژادمجرد توران دخت، کمالی نژاد محمد، کیهانی مهیندخت. بررسی اثر عصاره سیر بر میزان فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) در سرم موشهای صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوتوسین (STZ). مجله علوم پایه پزشکی ایران. 1383 [cited 2021September20];7(1 (پیاپی 21)):17-22. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4538IEEE : کپی

حسینی، م.، شفیعی مجددی، م.، بلوچ نژادمجرد، ت.، کمالی نژاد، م.، کیهانی، م.، 1383. بررسی اثر عصاره سیر بر میزان فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) در سرم موشهای صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوتوسین (STZ). مجله علوم پایه پزشکی ایران, [online] 7(1 (پیاپی 21)), pp.17-22. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4538. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی