برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش اختصاصي قندهاي انتهايي زنجيره هاي گليكوكونجوگيتها در تكامل جفت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شناسايي قندهاي انتهايي زنجيره هاي گليكوكونجوگيتها، كه در مراحل مختلف جنيني بر فرايند تكامل جفت و انجام فعاليتهاي آن نقش كليدي دارند، از اهداف اين مطالعه بود. بايد تعيين مي كرديم كه هر قند انتهايي در چه مرحله اي از تكامل جنيني و در چه محدوده زماني نقش خود را ايفا مي كند. جفتها از موشهاي سوري باردار، نژاد Balb/c از روز پنجم تا روز بيستم بارداري به دست آمده و در فرايند آماده سازي بافتي قرار گرفتند. با استفاده از لكتينهاي مختلف كه هر كدام ويژه شناسايي يك قند انتهايي در زنجيره هاي گليكوكونجوگيتها بودند، رنگ آميزي نمونه هاي تهيه شده از جفتها و رديابي قندهاي انتهايي صورت گرفت. با استفاده از ميكروسكپ نوري نمونه هاي رنگ آميزي شده مورد بررسي قرار گرفته و در موارد لازم تصوير تهيه شد. از روز پنجم تا روز يازدهم بارداري، واكنش نمونه هاي جفت به ساير لكتينها منفي بوده و فقط با لكتين SBA (soybean agglutinin) واكنش ديده شد. واكنش به لكتين در روز يازدهم اندكي تخفيف پيدا كرد. در جفت روز دوازدهم بارداري واكنش متوسط و يكنواختي به لكتين PNA (peanut agglutinin) مشاهده شد. در روز سيزدهم، واكنش بسيار شديدي به لكتين PNA در چند مركز سلولي مشاهده شد. در روزهاي بعدي اين واكنش كمتر شده و به صورت متوسط در تمام بافت ديده شد. سپس به تدريج واكنش به اين لكتين كاهش پيدا كرد به نحوي كه در روز پانزدهم تقريبا واكنشي به اين لكتين در بافت جفت ديده نشد.
در اين روز واكنش خفيف و يكنواختي به لكتين LTA (lotus tetragonolobus agglutinin) در بافت جفت مشاهده شد. در روز شانزدهم، در چند مركز سلولي، واكنش بسيار شديدي به لكتين LTA ديده شد. در روزهاي بعدي اين شدت واكنش كاهش يافته و به تدريج در روزهاي آخر، واكنش به هيچ لكتيني ديده نشد.
با توجه به نتايج به دست آمده پيشنهاد مي كنيم كه از روز پنجم تا روز يازدهم بارداري، قند انتهايي ويژه لكتين SBA نقش كليدي را در تكامل و كار جفت ايفا مي‌ كند. از روز دوازدهم تا روز چهاردهم قند مخصوص PNA نقش كليدي دارد و در روزهاي شانزدهم تا هيجدهم قند مخصوص LTA قند كليدي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفرپور، م.، و غفاریان، س. (1383). نقش اختصاصی قندهای انتهایی زنجیره های گلیکوکونجوگیتها در تکامل جفت. مجله علوم پایه پزشکی ایران, 7(1 (پیاپی 21)), 7-11. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4536Vancouver : کپی

جعفرپور مختار، غفاریان سکینه. نقش اختصاصی قندهای انتهایی زنجیره های گلیکوکونجوگیتها در تکامل جفت. مجله علوم پایه پزشکی ایران. 1383 [cited 2021September23];7(1 (پیاپی 21)):7-11. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4536IEEE : کپی

جعفرپور، م.، غفاریان، س.، 1383. نقش اختصاصی قندهای انتهایی زنجیره های گلیکوکونجوگیتها در تکامل جفت. مجله علوم پایه پزشکی ایران, [online] 7(1 (پیاپی 21)), pp.7-11. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4536. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی