برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 161 تا صفحه 170 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين تركيب شيميايي و سطوح مناسب استفاده از ضايعات بوجاري و ماكاروني در جيره غذايي جوجه هاي گوشتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
به منظور بررسي امكان استفاده از ضايعات بوجاري درجه يك و دو و ضايعات ماكاروني، 360 قطعه جوجه گوشتي نژاد لهمن در سن 21 روزگي به 36 گروه 10 قطعه اي تقسيم شدند. هر يك از موارد غذايي مورد نظر در سطوح صفر (شاهد)، 15، 30 و 45 درصد در جيره هاي آزمايشي تا سن 56 روزگي به جوجه ها داده شد. انرژي قابل سوخت و ساز تصحيح شده براي نيتروژن هر يك از مواد غذايي فوق نيز با استفاده از روش پيشنهادي سيبالد تعيين شد.
در كل دوره آزمايش بين مصرف خوراك گروه شاهد با گروه هاي تغذيه شده با ضايعات بوجاري درجه يك و ماكاروني اختلاف معني دار وجود داشت (P<0.05). استفاده از هر يك از مواد خوراكي مورد آزمايش در مقايسه با گروه شاهد، بر وزن بدن، افزايش وزن و ضريب تبديل غذايي جوجه ها در كل دوره پرورش تأثير معني داري نداشت. با اين وجود، بهترين ضريب تبديل غذايي مربوط به گروه هايي بود كه با جيره هاي داراي سطوح مختلف ضايعات ماكاروني و بوجاريدرجه يك تغذيه شده بودند. انرژي قابل سوخت و ساز ضايعات ماكاروني و ضايعات بوجاري درجه يك و دو نيز به ترتيب 3700، 3270 و 2870 كيلوكالري در كيلوگرم تعيين شد. به طوري كلي، نتايج اين آزمايش نشان داد كه در طي مراحل مختلف رشد و پاياني جوجه هاي گوشتي، ميتوان از ضايعات بوجاري درجه يك و ماكاروني، به ترتيب تا سطوح 30 و 45 درصد جيره، بدون مشاهده هيچ اثر سوئي بر عملكرد آنها استفاده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قیصری، ع.، و بهادران، ر.، و تدین فر، س. (1382). تعیین ترکیب شیمیایی و سطوح مناسب استفاده از ضایعات بوجاری و ماکارونی در جیره غذایی جوجه های گوشتی. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(2), 161-170. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4473



Vancouver : کپی

قیصری عباسعلی، بهادران رامین، تدین فر سیدسعید. تعیین ترکیب شیمیایی و سطوح مناسب استفاده از ضایعات بوجاری و ماکارونی در جیره غذایی جوجه های گوشتی. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021September18];7(2):161-170. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4473



IEEE : کپی

قیصری، ع.، بهادران، ر.، تدین فر، س.، 1382. تعیین ترکیب شیمیایی و سطوح مناسب استفاده از ضایعات بوجاری و ماکارونی در جیره غذایی جوجه های گوشتی. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(2), pp.161-170. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4473.



 

 
بازدید یکساله 114 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی