برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 115 تا صفحه 126 .
 
عنوان مقاله: 

اثر سطوح مختلف كود نيتروژن و تراكم بوته بر عملكرد و اجزاي آن در آفتاب گردان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، اصفهان
 
چکیده: 
به منظور بررسي اثر سطوح مختلف كود نيتروژن و تراكم كاشت بر عملكرد دانه و اجزاي آن در آفتاب گردان، آزمايشي در سال 1375 با استفاده از رقم ركورد در مزرعه پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه صنعتي اصفهان اجرا شد. چهار ميزان كمود نيتروژنه (صفر، 75، 150 و 225 كيلوگرم نيتروژن خالص در هكتار) و چهار سطح تراكم بوته (65، 75، 85 و 95 هزار بوته در هكتار) با استفاده از طرح كرتهاي خرد شده در چهارچوب بلوكهاي كامل تصادفي در سه تكرار بررسي گرديد. صفات مراحل نمودي، ارتفاع بوته، قطر ساقه، قطر طبق، شمار طبق در واحد سطح، عملكرد دانه، عملكرد بيولوژيك، شاخص برداشت، وزن هزار دانه، شمار دانه در طبق، درصد روغن، عملكرد روغن و درصد پروتئين اندازه گيري شد.
برپاية نتايج حاصل، مصرف كود نيتروژن موجب افزايش طول دوره رشد، شمار روز تا رسيدگي، ارتفاع بوته، قطر ساقه و قطر طبق گرديد. تراکم كاشت زياد بر ميانگين ارتفاع بوته اثر افزايشي، ولي بر قطر ساقه و قطر طبق اثر كاهشي داشت. كود نيتروژن تا سقف 150 كيلوگرم در هكتار افزايش عملكرد دانه و عملكرد بيولوژيك را به همراه داشت، در حالي كه سطح بالاتر كودي موجب كاهش آنها شد. تراكم كاشت بهينه با 85 هزار بوته در هكتار به دست آمد. كود نيتروژن از طريق افزايش شمار دانه در طبق، و تراكم از طريق افزايش شمار طبق در واحد سطح عملكرد را تحت تأثير قرار دادند. وزن هزار دانه تحت تأثير كود نيتروژن و تراكم واقع نشد. با توجه به برتري سطح 150 كيلوگرم نيتروژن در هكتار و تراكم 85 هزار بوته در هكتار از لحاظ عملكرد دانه، چنين به نظر ميرسد كه اين مقادير كود نيتروژن و تراكم كاشت براي حصول عملكرد مناسب در منطقه مورد آزمايش و مناطق مشابه قابل توصيه باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مجیری، ع.، و ارزانی، ا. (1382). اثر سطوح مختلف کود نیتروژن و تراکم بوته بر عملکرد و اجزای آن در آفتاب گردان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(2), 115-126. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4469Vancouver : کپی

مجیری علی، ارزانی احمد. اثر سطوح مختلف کود نیتروژن و تراکم بوته بر عملکرد و اجزای آن در آفتاب گردان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021December01];7(2):115-126. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4469IEEE : کپی

مجیری، ع.، ارزانی، ا.، 1382. اثر سطوح مختلف کود نیتروژن و تراکم بوته بر عملکرد و اجزای آن در آفتاب گردان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(2), pp.115-126. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4469. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 189 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی