برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  3 ; از صفحه 249 تا صفحه 256 .
 
عنوان مقاله: 

جداسازي و تعيين هويت بعضي از باكتريهاي تجزيه كننده ليگنين و پلي ساكاريدهاي كاه از دستگاه گوارش موريانه ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پرورش و مدیریت تولید طیور دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس تهران
 
چکیده: 

هدف: جداسازي بعضي از گونه هاي باكتريايي كه قادر به تجزيه ليگنين و پلي ساكاريدهاي كاه گندم هستند.
طرح: طرح كاملا تصادفي متعادل با آزمايش فاكتوريل.
نمونه ها: در اين آزمايش از موريانه هاي جمع آوري شده و همچنين از باكتريهاي مستخرجه از دستگاه گوارش آنها استفاده شد.
روش: با توجه به گزارشات موجود در خصوص نحوه پراكندگي و نوع موريانه هاي موجود در استان مركزي با مراجعه به منطقه ساوه نمونه ها جمع آوري و به آزمايشگاه انتقال يافت و بعد از شناسايي اوليه جهت تاييد و آزمايشگاه مرجع فرستاده شد. از نمونه هاي پرورش يافته در آزمايشگاه جهت استخراج باكتريها با روش انتخابي استفاده شد. انواعي از ليگنين از كاه گندم استخراج گرديد و همراه با كاه گندم عصاره گيري شده با آب به عنوان محيط اختصاصي در استخراج باكتريها مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جداسازي، باكتريها در آزمايشگاه مرجع شناسايي شدند. تعيين منحني رشد و دما و pH بهينه باكتريهاي جدا شده نيز با استفاده از روشهاي موجود انجام شد.
تجزيه و تحليل آماري: نحوه رشد با روش آناليز واريانس و تعيين دما و pH با استفاده از طرح كاملا تصادفي متعادل و آزمايش فاكتوريل انجام شد.
نتايج: موريانه هاي جمع آوري شده به عنوان موريانه هاي Anacanthotermes vagans مورد شناسايي قرار گرفتند. سه نمونه از باكتريهاي جدا شده كه بعدا به عنوان گونه هايي از جنسهاي باسيلوس، انتروباكترو آكروباكتريوم مورد شناسايي قرار گرفتند قادر به استفاده از هر سه نوع ليگنين و كاه گندم عصاره گيري شده بودند و مي توانستند از اين مواد به عنوان تنها منبع كربن استفاده نمايند. در بين باكتريهاي جدا شده گونه انتروباكتر داراي بيشترين ميزان رشد بود كه سريعتر از دو گونه ديگر نيز به حداكثر رشد خود رسيد. اثرات pH و درجه حرارتهاي مختلف بر فعاليت باكتريايي نشان داد كه گونه هاي جدا شده در محيط مواد خشبي،pH  در محدوده خنثي و دماي حدود 40 درجه سانتيگراد را ترجيح مي دهند.
نتيجه گيري: باكتريهاي جدا شده در اين مطالعه تجزيه بيولوژيكي كاه گندم و ساير فرآورده هاي بيولوژيكي داراي ليگنين مشابه با كاه گندم كه به عنوان ضايعات هستند را آسان مي سازند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

برجی، م.، و رحیمی، ش.، و قربانی، غ.، و وندیوسفی، ج.، و فضایلی، ح. (1382). جداسازی و تعیین هویت بعضی از باکتریهای تجزیه کننده لیگنین و پلی ساکاریدهای کاه از دستگاه گوارش موریانه ها . مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 58(3), 249-256. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4452Vancouver : کپی

برجی محسن، رحیمی شعبان، قربانی غلامرضا، وندیوسفی جلیل، فضایلی حسن. جداسازی و تعیین هویت بعضی از باکتریهای تجزیه کننده لیگنین و پلی ساکاریدهای کاه از دستگاه گوارش موریانه ها . مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1382 [cited 2021September24];58(3):249-256. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4452IEEE : کپی

برجی، م.، رحیمی، ش.، قربانی، غ.، وندیوسفی، ج.، فضایلی، ح.، 1382. جداسازی و تعیین هویت بعضی از باکتریهای تجزیه کننده لیگنین و پلی ساکاریدهای کاه از دستگاه گوارش موریانه ها . مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 58(3), pp.249-256. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4452. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 207 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی