برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  3 ; از صفحه 257 تا صفحه 259 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سرولوژيك ميزان آلودگي گاوان به BHV-1 با آزمون الايزا، مقايسه استفاده از نمونه هاي شير و سرم در اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پاتوبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه
 
چکیده: 

هدف: هدف اين مطالعه تعيين آلودگي به BHV-1 با استفاده از نمونه هاي شير و سرم گاوان توسط الايزاي غيرمستقيم و مقايسه نتايج حاصل از نمونه هاي شير و سرم بود.
طرح: مطالعه گذشته نگر.
حيوانات: صد و چهل راس گاو ماده شيري و پنجاه راس گاو نر از نژاد دورگ در سنين بالاتر از 2 سال.
روش: خونگيري از گاوان و جدانمودن سرم و تهيه نمونه شير از گاوان ماده و جستجوي پادتن
BHV-1 در شير و سرم به روش الايزاي غيرمستقيم با تعيين OD نمونه ها و درصد موارد الايزا مثبت و الايزا منفي و مقايسه نتايج به دست آمده از شير و سرم و تعيين درصد موافقت بين نتايج الايزاي شير و سرم.
تجزيه و تحليل آماري: استفاده از آزمونهاي استيودنت تي و مربع کاي به منظور پي بردن به اختلاف بين درصد نتايج الايزاي شير و سرم، با سطح اطمينان 95 درصد.
نتايج: از 140 جفت نمونه شير و سرم مربوط به گاوهاي ماده 38 مورد (
27.15 درصد) الايزا مثبت از شير و 45 مورد (32.1 درصد) از سرم به دست آمد. نتايج نشان داد که الايزاي سرم توانست 5 درصد (7.14) بيشتر از الايزاي شير موارد آلودگي به BHV-1 را کشف نمايد. لکن اختلاف آماري معني داري بين درصد موارد الايزا مثبت شير و سرم مشاهده نگرديد. در اين مطالعه همچنين نشان داده شد که بين نتايج الايزاي شير و سرم 95 درصد همخواني وجود دارد. همچنين در تحقيق حاضر نشان داده شد که حدود 32 درصد از گاوان ماده و 50 درصد از گاوان نر آلوده به BHV-1 مي باشند.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي آزمون الايزاي شير و سرم و نتايج آماري به دست آمده تحقيق حاضر نشان داد که درآزمون الايزا جهت تعيين وضعيت آلودگي گله به
BHV-1 مي توان نمونه هاي شير را به جاي سرم به راحتي به کار برد و از آن به عنوان يک تست غربالي در تشخيص گله هاي آلوده از غير آلوده استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مرشدی، ا.، و محمودیان، ع.، و دلیرنقده، ب.، و قره خانی، ا.، و رحمتی، ر. (1382). بررسی سرولوژیک میزان آلودگی گاوان به BHV-1 با آزمون الایزا, مقایسه استفاده از نمونه های شیر و سرم در ارومیه. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 58(3), 257-259. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4451Vancouver : کپی

مرشدی احمد، محمودیان علیرضا، دلیرنقده بهرام، قره خانی احمد، رحمتی رضا. بررسی سرولوژیک میزان آلودگی گاوان به BHV-1 با آزمون الایزا, مقایسه استفاده از نمونه های شیر و سرم در ارومیه. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1382 [cited 2021September19];58(3):257-259. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4451IEEE : کپی

مرشدی، ا.، محمودیان، ع.، دلیرنقده، ب.، قره خانی، ا.، رحمتی، ر.، 1382. بررسی سرولوژیک میزان آلودگی گاوان به BHV-1 با آزمون الایزا, مقایسه استفاده از نمونه های شیر و سرم در ارومیه. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 58(3), pp.257-259. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4451. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی