برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رعايت اصول حفاظتي در برابر اشعه ايكس در مراكز و مطبهاي دندانپزشكي شهر همدان در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه رادیولوژی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

راديوگرافي در دندانپزشكي از جايگاه ويژه اي برخوردار است و بدون اغراق ميتوان گفت يكي از پايه‌هاي اصلي در تشخيص و درمان ميباشد. مطالعه حاضر با هدف تعيين فراواني رعايت اصول حفاظتي در برابر اشعه ايكس در مراكز و مطبهاي دندانپزشكي شهر همدان در سال 1380 انجام گرديده است.
در اين مطالعه توصيفي مقطعي از بين 102 مركز و مطب دندانپزشكي شهر همدان، 29 مركز براساس دو معيار وجود مركز در سطح شهر و برخورداري از دستگاه راديوگرافي انتخاب شدند. براي مراكز ياشده پرسشنامه اي در رابطه با محافظت بيمار و پرتونگار تكميل شد و اطلاعات بدست آمده با استفاده از روشهاي آماري توصيفي استنباطي بيان شده و سپس مورد بررسي و آناليز قرار گرفت.
نتايج بدست آمده بدين قرار بود: استفاده از پاراوان يا اطاق سرب كوبي شده (86.20%)، رعايت فاصله و زاويه مناسب (55.17 %)، استفاده از دستگاه تهويه (37.93 %)، استفاده از پيشبند سربي (34.48%)، استفاده از محافظ تيروئيد (13.79%)، استفاده از فيلم نگهدارنده (10.34%)، استفاده از فيلم با سرعت زیاد (100%)، استفاده از كليماتور كوتاه (62.06%)، كليمتاتور مخروطي (31.03%)، كليماتور بلند (6.89%) در هيچ مركزي از كليماتور مستطيلي استفاده نميشد. رعايت شرايط پرتودهي: تناسب زمان تابش و سن بيمار (58.62%)، استفاده از دوزيمتر شخصي (فيلم بج) (44.82%) و شرايط استاندارد ظهور و ثبوت 24.13% بدست آمد.
به نظر ميرسد كه با توجه به آمارهاي بدست آمده رعايت اصول حفاظتي از طرف مراكزي كه
خدمات راديوگرافي دنداني ارایه ميدهند بطور جدي اعمال نميگردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 297
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی