برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تاثير اوراكتومي بر روند ترميم زخم نسج نرم و سخت در رت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پریودنتولوژی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

هدف از اين مطالعه ارزيابي هيستولوژيكي و هيستومورفومتريكي روند ترميم زخم نسج نرم و سخت در رتهایي است كه تحت عمل جراحي برداشته شدن دو طرفه تخمدانها قرار گرفته اند.
در اين مطالعه تجربي تعداد 20 عدد رت از نژاد اسپراگ - داولي و به صورت هم شكم انتخاب و در دو گروه تست و كنترل مورد بررسي قرار گرفتند. گروه تست تحت عمل جراحي برداشتن دو طرفه تخمدان‌ها و گروه كنترل Sham Operated شدند. 5 ماه پس از عمل يك ديفكت در ناحيه لثه اي  5mmپايين تر از حاشيه لثه اي ناحيه دندان انسايزور راست فك پايين به عمق 5mm و قطر 1.3mm  ايجاد و در فواصل زماني 1 و 4 و 7 و 21 و 42 روز حيوانات قرباني و مقاطع هيستولوژيكي تهيه شدند. بررسي هيستولوژيكي شامل تشكيل لخته، درجه و نوع التهاب، بافت جوانه اي و ميزان و ماهيت استخوان تشكيل شده بود.
نتايج نشان دادند كه در روزهاي اول، التهاب در گروه كنترل بيش از گروه تست بود اما اين روند به تدريج در گروه يكسان ميشدند. بافت فيبروزه تشكيل شده در نمونه هاي در روز هفتم در گروه كنترل بيشتر از گروه تست بود. تشكيل استخوان جديد در حواشي ديفكت استخواني در هر دو گروه واضح و در روز بيست و يكم تشكيل Woren Bone در هر دو گروه مشاهده گرديد. استخوان تشكيل شده در روز چهل و دوم در هر دو گروه از نوع لاملار بود اما مطالعات هيستومورفومتريك نشان داد كه از نظر ميزان تشكيل استخوان در گروه كنترل بيشتر از گروه تست بود.
اين مطالعات نشان داد كه روند ترميم زخم بافت نرم در رتهایي كه تخمدانهايش درآورده شده بودند كاهش و مقدار بافت استخواني تازه تشكيل شده در زخم نسج سخت نيز كاهش يافته بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی