برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شاخص ها و ويژگي هاي باغسازي دوران قاجار در تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

باغ‌هاي تاريخي به عنوان ميراث ملي و سندي با ارزش از هويت تاريخي و فرهنگي بيانگر رابطه تنگاتنگ ميان تمدن و طبيعت هستند. هنر باغسازي در ايران قبل از هر چيز در نحوه آرايش گياه، آب و معماري و نحوه تداخل آنها با يكديگر تجلي مي كند. باغهاي تاريخي از آثار مهم گذشته در شهر، به خاطر ارزشهاي محيطي، زيبایي شناسي و فرهنگي بايستي به طور پويا و پيوسته مورد توجه قرار گيرند.
در اين مقاله باغهاي دوره قاجار
در تهران كه قدمتي حداكثر بيش از 200 سال و حداقل 80 سال دارند، مورد بررسي قرار گرفته اند. بررسي حاضر نشان مي دهد كه باغهاي اين دوره تخريب شده و فقط تعداد كمي از آنها باقي مانده اند و در صورت ادامه گسترش شهر به روال موجود باقي مانده اين باغات نيز به كلي از ميان خواهند رفت.
به همين سبب شناسایي اين باغ‌ها در گستره شهر،
شناخت عناصر ساختاري و ويژگي باغهاي اين دوره و علت گسترش آنها در دامنه كوههاي البرز از جمله اهداف اين پژوهش است.
اين مطالعه از طريق بررسي اسناد نوشتاري شامل
متون تاريخي، سفرنامه ها، خاطرات سلاطين و رجال سياسي و نيز مدارك تصويري شامل عكس و نقاشي هاي جمع آوري شده در آرشيو و موزه‌هاي معتبر انجام گرفته است. نتايج حاصله از طريق روش تحليلي، قياسي از نظام حاكم در باغ (آب گياه، و معماري) ميسر شده است.
دستاوردهاي اين تحقيق در قالبي مدون از اسناد و مدارك نادر از باغ‌هاي تهران و
معرفي ويژگي‌هاي هنر باغ‌سازي تبيين شده كه جهت شناسايي اجزا متشكله و قرائت لايه هاي زماني نظام ساختاري باغ بكار گرفته شده اند. برآيند اين شناخت مقدمه اي ضروري براي هرگونه مداخله، مرمت و بازسازي باغهاي با ارزش اين دوره است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 681
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی