برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  29 , شماره  32 ; از صفحه 47 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آلاينده هاي نفتي در آب‌ هاي زيرزميني منطقه پالايشگاه اراك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

با توجه به رشد روز افزون جمعيت كشور در دهه هاي اخير و وابسته بودن اقتصاد كشور به توليدات نفتي و عدم وجود نظام مديريت منطقي و افزايش مصرف سوخت‌هاي فسيلي، محيط زيست و آبهاي زيرزميني در قطب‌هاي صنعتي به طور جدي مورد تهديد قرار گرفته است. مجموعه تاسيسات پالايشي و پتروشيمي، انبارهاي نفت و فرآورده ها، خطوط لوله، نيروگاه در منطقه شازند اراك از آبهاي زيرزميني استفاده نموده و طي فرايند توليد و انبار فرآورده هاي نفتي، در اثر تخليه پسابها و نشت مواد آلاينده، منابع آب، خاك و هواي دشت شازند را مورد تهديد قرار مي دهند. بر اين اساس در فاصله زماني بهار 1378 لغايت زمستان 1378، نسبت به نمونه برداري فصلي پنج ايستگاه از آبهاي زيرزميني در محدوده پالايشگاه اراك اقدام شد و نمونه در شرايط استاندارد به آزمايشگاه انتقال يافته و تركيبات نفتي و روغني، تركيبات فنلي، تركيبات هيدروكربني چند حلقه اي آروماتيك، COD, TOC آنها مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت.
ميانگين غلظت تركيبات نفتي و روغني،
TOC, COD به ترتيب برابر 0.81، 7.13، 1.9 ميلي گرم در ليتر بوده و همچنين ميانگين غلظت تركيبات فنلی و ترکیبات هيدروكربني چندحلقه اي آروماتيك نيز 0.76، 12.2 ميكرو گرم در ليتر است.
در مقايسه با مقادير مجاز، تركيبات فنلي و تركيبات هيدروكربني چند حلقه اي آروماتيك
در آب شرب كه به ترتيب 0.5، 0.2 ميكروگرم در ليتر ميباشد، بيشتر بوده و تركيبات ياد شده ازمقادير مجاز تركيبات نفتي و روغني، براي مصارف كشاورزي و آبياري كه به ترتيب 1/10 و 200 ميلي گرم در ليتر است، كمتر مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 132
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی